Не е луд...
/ брой: 111
За подновяване на шофьорска книжка на съпруга ми му се наложи втори път да плати глоба за пътно нарушение. В системата на КАТ не било отбелязано, че е погасена. Така рече служителката на гишето. Иначе трябваше да мине още два пъти цяла София и отново да изчака на дългата опашка, за да покаже бележката за платената глоба. А ставаше въпрос за 20 лв. - сума, по-малка от разходите по движението напред-назад, да не говорим за нервите и загубата на време насред работната седмица.
За последните 4 години данъчните са събрали принудително само 54% от сумите по наложените от органите на МВР глоби за нарушаване на правилата за движение по пътищата. От пътната полиция обаче въобще не си правят труда да коментират факта, че огромен процент от шофьорите изобщо не знаят за начислените им глоби, защото по никакъв начин не са били уведомени. Разбира се, че държавата трябва да си събере глобите, особено от нарушителите рецидивисти. Това е проблем, който се влачи от години и комай единственият начин държавата да те притисне да си платиш забатачена глоба е, когато стигнеш до гишето на КАТ.
За да се справи с неплатените глоби, държавата е тръгнала да го прави на граничните пунктове. Така, както е замислено обаче, се очертават доста проблеми. И блокиране на границите, и несъстоятелно отнемане на книжки, и огромни загуби, и неудобства, даже за тези, които нищо не дължат.
Ще видим какво ще произтече от готвената промяна и дали граничните пунктове ще се окажат най-подходящото място за събиране на глобите, но държавата и законодателната власт трябва да решат проблема с връчването на актовете. Защото не е луд този, който яде баницата, а който му я дава. Единствено властите са виновни за огромната сума несъбрани глоби (близо 110 млн. лв.), което на всичкото отгоре подхранва и наглостта на пътните рецидивисти.