На ход е разумът
/ брой: 229
Новината от събота е, че преговарящите за правителство - ПП, БСП, ИТН и ДБ, успяха да постигнат разбирателство по най-тежката тема - за държавните финанси. А добрата новина - поисканото вдигане на минималната работна заплата на 700 лева месечно от догодина. Предложението беше на БСП. И това не е изненадващо.
Финасовата криза, последвала КОВИД-пандемията и слабото възстановяване на икономиката, което върви в комплект с невиждана от 12 години инфлация, поставиха и семействата, а и много фирми в пълна безизходица. Скъпотията, която се очаква, че ще продължи да расте поне до пролетта, е в състояние напълно да съсипе финансово най-бедните и уязвими българи. Половин милион нашенци се трудят сега за минимална месечна заплата от 650 лева, като това са близо една четвърт от всички работещи.
Ако попитате което и да е правителство по света от какво най-вече има нужда сега, отговорът би бил един - от средства за подкрепа в кризата. И у нас това е въпросът на въпросите. Това прозираше и по време на финансовите преговори на четирите партии. Искаме ли да имаме достатъчно средства за здравеопазване след поредния пик на КОВИД-19 и пред прага на голямата неизвестна какво ще ни донесе новият му африкански вариант? Искаме ли да подпомогнем българските семейства, да спасим социално слабите и енергийно уязвимите? Искаме ли да не загинат работещи фирми заради немислимите цени на ток, газ, горива? А искаме ли да имаме средства за стимулиране на икономиката?
По време на дискусията проф. Румен Гечев от БСП предложи, за да имаме достатъчно средства за справяне с кризата, а и не само, да вървим към увеличаване на разходите за публичните дейности като дял от БВП. България е държавата в ЕС, която поне от десет години отделя най-малко средства от БВП, за да решава своите социални и икономически проблеми - около 34-35%. Средният дял в ЕС е 45%, като Франция води класацията с цели 56%. А бедна България, която е на опашката на всички класации, се оказва отличник в послушанието, което комай е напълно самоцелно, сякаш от глупост и само в наша вреда.
Та малко светлина в тунела все пак се появи, защото, въпреки разгорещената дискусия и различните мнения, бе записана възможност за увеличаване на този дял в зависимост от приходите в бюджета и договорените между четирите партии бюджетни политики.