15 Ноември 2024петък01:54 ч.

Мръсната румба с бюджет 2023

Твърденията, че се задава финансов Армагедон са силно преувеличени

/ брой: 53

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2229

Евгени ГАВРИЛОВ


Служебното правителство се кани да предложи пакет от мерки за драстично съкращаване на бюджетния дефицит за 2023 г. и той да намалее от над 11 млрд. лв., което е 6,9% от БВП до 5 млрд. лв. - 3% от БВП. То разбира се тръгна по силата на най-малкото съпротивление, като прехвърли всички грехове върху предишните управляващи, които били виновни за свръхдефицита. Една от мерките, предлагани от хората на Гълъб Донев  е въвеждане на еднократен данък от 33% върху свръхпечалбите на всички фирми в България за първото полугодие на тази година. (с изключение на публичните предприятия). 

Това на жаргонен език означава, че ни предлагат ново затягане на коланите, което е свързано с драстично свиване на бюджетните разходи. Ще бъдат замразени доходите на хората с изключение на минималната работна заплата и пенсиите.

В един момент, обаче служебната власт загуби всякаква мярка като се заигра и с един от най-големите страхове на българина - падането на валутния борд и поевтиняването на лева спрямо еврото, което моментално щеше да доведе до финансов Армагедон у нас. Наложи се чак Централната банка да се намесва и успокоява обстановката. Оттам официално съобщиха, че няма никакви основания курсът на лева към еврото да се променя. Нещо повече, БНБ обвини сегашното правителство в безотговорност и некомпетентност. А то с вчерашните си действия само пътвърди подобни твърдения. Явно уплашена от острата обществена реакция служебният финансов министър Росица Велкова включи на задна скорост. Пред БНТ тя заяви, че държавата не е пред фалит и няма опасност от промяна на фиксирания курс на лева към еврото, а нейните думи били извадени от контекста.

Само ден по-рано тя твърдеше, че има такава теортерична възможност. Сценариите за евентуален фалит бяха очертани в доклад на министерството на финансите да правителството, който стана пубично известен, а нямало нагласа да става публичен, защото имало опасност България да влоши позиците си на международните финансови пазар и да не може да тегли повече дългове. Тогава пак трябвало да опре до пари от Международния валутен фонд.

Всъщност това е характерно за сегашните служебни министри, един ден говорят едно, а на следващия - обръщат позиците си на 180 градуса. Освен печалния доклад на финансовото министерство, пример в това отношение са и хаотичните мерки около скъпите храни.

А има и други начини България да намери така необходимите й пари. Подсказаха ни го самите чиновници от МВФ, точно преди година, когато беше тяхната последна мисия у нас. Ако искате да имате пари за така нужните инвестиции в инфраструктура, човешки капитал и социална защита трабва да реформирате данъчната си система в посока въвеждане на прогресивно облагане на доходите, ни казаха в прав текст представителите на Фонда тогава. 

Разбира се, трябва да се подобри работата и на данъчната администрация, която се оказа че през миналата година не е успяла да събере 400 млн. лв. Освен това пратениците от МВФ смятат, че заявеното намерение на правителството за замразяване на доходите не е много логично, при положение че инфлацията бележи рекорди.

А неравенството в България се увеличаваше с бързи темпове през последните години, защото разходите за социална защита като дял от БВП и ефективността на данъчното преразпределение тотално намаляваха при управлението на ГЕРБ. Причина за това логично бе действащият плосък данък. В този смисъл позицията на МВФ по темата не е изненадваща.

 "Оксфам" е световна организация, която се бори с бедността и публикува всяка година индекс за намаляване на неравенството, в който са класирани 157 държави. България обикновено е в средата на класацията, като показателите й са средна хубост. Но щом стане дума за ключовия показател - данъчната система, страната ни затъва в дъното на класацията. Заради действащия плосък данък от 10% тя е наредена на 130-о място. 

Изобщо всичко показва, че е дошъл моментът за цялостна промяна на дънъчната система, за което БСП отдавна настоява. Защото неадекватното данъчно облагане е причина за много вредни процеси в държавата, които умело се използват от сегашната власт да всява страх у хората.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ