Може ли някой да ми обясни...
Списъкът на необяснимите явления в татковината ни е безкраен
/ брой: 25
Може ли някой да ми обясни как интелигентен на вид мъж като шефа на ДСБ Радан Кънев отиде на крака при двайсетината поредни окупатори на Софийския университет, чиито сборуван IQ (коефициент на интелигентност) не надхвърля общо 87 - поне, ако се съди от несвързаните им бръщолевения. Та не поглежда ли този интелигентен на вид мъж коментарите по интернет, които са изпълнени с масово неодобрение, ако не със сарказъм и подигравки към поредните циркаджилъци на поредните мераклии за оставка на правителството. Което масово неодобрение са усетили дори те самите: "Чувстваме се предадени от народа"... И ще се подпише ли Радан Кънев под дълбоко изстраданото и дълбокомислено заключение на тези поредни фаворити на "реформаторите", че "мнозинството от хората в страната са делегитимирани и вредни". Ами ако е така, откъде електорат, бе Радане? И още. Нима Радан Кънев не е проумял, че всякакъв вид протести спихват колчем получат нечия височайша подкрепа. Подкрепи Бойко Борисов надувачите на вувузели и редиците им съвсем оредяха. Намериха си белята и първите - "ранобудните" окупатори, като изневиделица им се натресе и ги дискредитира един бивш американски посланик. Не си взе поука Радан от тези прецеденти и няма и 24 часа след като подкрепи двайсетината окупацията приключи.
Някой може ли да ми обясни защо в редовните рейтинги на българските политици, изготвяни от различни социологически агенции, се включва и обикновено оглавява класацията еврокомисарката Кристалина Георгиева, а никой досега не се е сетил да провери рейтинга на Ирина Бокова. Както и да се пресмята, няма по-високопоставен на международното поле български деец от Генералния директор на ЮНЕСКО Бокова, докато еврокомисари бол все пак. Или може би причината да е така е, че от време на време К. Георгиева, за разлика от Бокова, се изказва и по въпроси, свързани с типично български проблеми, като например евентуалната полза от притока на сирийски бежанци за подобряване на демографската картина у нас. Или за нейна не много достойна роля, според "New Europe"*, във връзка с изготвянето и оповестяването на доклада на ЕК за напредъка на София по Механизма за сътрудничество и проверка. ЕК се опита "да се намеси във вътрешните работи на България с очевидната цел да повлияе на изхода от европейските избори в подкрепа на опозицията (българската - б.а.)", пише "New Europe".
Може ли някой да ми обясни защо генерал Дьо Гол, когато се оттегли навремето от президентския пост във Франция, се прибра в семейното си имение в Коломбе ле Дьо'з Еглиз, а не се кандидатира поне за почетен председател на Обединение на френския народ - голистката партия. Със сигурност такава негова амбиция би била удовлетворена. Нито двамата Джордж Буш, нито Клинтън след сдаването на поста проявиха каквито и да било политически амбиции, нежели да оглавят някаква нова партия или движение. Прибраха си се при жените си, основаха фондации, изнасят лекции. У нас така постъпи Желю Желев, но разумният му пример не бе последван от наследилия го на "Дондуков" 1 Петър Стоянов. Тръгна той да оглавява СДС, за резултата не си струва да се говори. И сякаш този горчив прецедент не беше достатъчен, та се пръкна и АБВ-то на Първанов.
И накрая, може ли някой да ми обясни защо срещу данъците, които плащам и от които се издържа БНТ, националната ни телевизия често не ми дава, както е длъжна, обективна информация за събитията у нас и по света. От доста време насам вниманието на света е насочено към събитията в Украйна. Там напоследък се подвизаваше като репортер Ирина Цонева. Бяхме свикнали да я виждаме като правителствена и най-вече премиерска репортерка - сладка работа - все едно че асистираш, т.е. гледаш как Ути Бъчваров готви патица по пекински. И изведнъж изненада - Цонева на Майдана. И една такава възторжена, една такава опозиционна, една такава бунтарка повече от Кличко, Яценюк и Тягнибок взети заедно. Няма ли кой да каже на тази кака, че сериозният журналист, особено ако е на държавна ясла, е длъжен да поприглуши неадекватните емоции, да потисне всякакви лични симпатии, да бъде безпристрастен и обективен. Доста позорно е, че без да е бил на Майдана, без да е елитен журналист, за какъвто вероятно се има Цонева, актьорът Руслан Мъйнов е прозрял тук, в София истини, очевидно недостъпни за интелекта на пратеничката на БНТ в Украйна: "Това, което се случва на площада в Киев, не е Украйна... Самият Киев е огромен град, хората си живеят нормално. Трябва да сме наясно, че това са политически игри. Лошото е, че вплитат и хората в тях. И накрая именно хората ще пострадат, докато политиците ще си напълнят гушите." (Из интервю в "Труд").
Списъкът на трудно обяснимите неща в милата ни татковина е безкраен, тук се ограничаваме само с най-пресни необясними явления.
*New Europe - независимо седмично издание, публикувано на английски език в Брюксел от 1993 г. Покрива новините от ЕС