Между другото...
/ брой: 89
Казват, че българите са от малкото народи, които най-често си пожелават здраве - на рожден ден, имен ден, сватба, кръщене, Нова година, Великден... Може би е така, защото са сред най-болните европейци и сред нациите с най-висока предотвратима смъртност. И може би защото в последните години на здравеопазването и превенцията на болестите държавата ни гледа ей така - между другото. Дори и настоящата криза го показа - в здравеопазването управляващите влагаха повече политика и его, отколкото мисъл за здравето и живота на нацията. Затова сега на служебния здравен министър се гледа по-малко като на служебен и повече като на здравен.
Предшествениците му, ако друго не правиха, то поне здраво се хвалеха. Видите ли, германците с по-висок индекст на строгост на мерките от нашите са по-зле от нас. Само че при население малко над 84 милиона смъртността от КОВИД-19 в Германия е 1017 на 1 милион, а у нас - при под 7 милиона население смъртността е 2469 на милион. Едва ли някой се заблуждава, че жертвите на КОВИД-19 са само 17 хиляди. Починалите от коронавируса са не само официално регистрираните в болниците, а и немалко сред онези "излекувани", както ги окачествява статистиката.
От служебния здравен министър се очаква за краткото време, с което разполага, да сведе до минимум хаоса в здравната система - и за пациента, и за медика. Очаква се здравният министър да получи много сериозна подкрепа от останалата част от правителството. Затова и желанието за бързо връщане към нормалното не бива да е по-силно от реалността. А тя все още е много опасна - КОВИД-19 дебне в комбинация с преуморени лекари, сестри, санитари. И е крайно време на българското здравеопазване да не се гледа между другото и през очилата на търговското дружество.