15 Ноември 2024петък00:27 ч.

Критическото майсторство на Хенри Джеймс

Сборник с биографични есета, портрети и предговори от именития американски писател излиза за първи път на български

/ брой: 207

автор:Дума

visibility 2110

Есеистичният сборник "Изящното изкуство на критиката" от Хенри Джеймс, прославян като един от най-великите писатели в света, а също и като един от най-прозорливите и умели критици от по-новото време, публикува изд. "Колибри".
Наред с неговите най-важни литературно-теоретически текстове, на първо място прочутото, основополагащо есе "Изкуството на белетристиката", сборникът "Изящното изкуство на критиката" (превод Мариана Неделчева-Райкова) включва и поредица от критически портрети на писатели, от които Джеймс се е възхищавал и някои от които е познавал отблизо - увлекателно, елегантно написаните критико-биографични есета за Ш.-О. дьо Сент-Бьов, Матю Арнолд, Иван Тургенев, Робърт Луис Стивънсън, Гюстав Флобер и др.
Томът приключва с предговорите на писателя към неговите романи "Родърик Хъдсън" и "Портрет на една дама", които дават представа за може би най-амбициозния му критически проект - осемнайсетте предговора, които Джеймс е написал специално за т.нар. Нюйоркско издание на свои творби. Тези предговори са блестящи примери за изключителната критическа проницателност на Хенри Джеймс, този път насочена към собствените му белетристични произведения; примери за творческото взаимодействие между критика и романиста.
Роден в Ню Йорк през 1843 г., но прекарал почти целия си живот отвъд океана, и преди всичко в Англия, където и умира през 1916 г., Хенри Джеймс е оставил огромно творческо наследство - двадесет и един романа (включително шедьоври като "Портрет на една дама", "Крилете на гълъбицата", "Посланиците", "Позлатената купа"), голям брой новели и разкази, пътеписи, автобиография, критика, писма, бележки и коментари. Критиците виждат в творчеството му влиянието на Ибсен, Хоторн, Балзак и Тургенев, но оригиналността му е безспорна. В романите и разказите си Джеймс развива сюжета от гледна точка на героите, като често прибягва до вътрешния монолог.
Българският читател е запознат с някои от неговите белетристични произведения, но тук, в този сборник, е представено за първи път на български език критическото майсторство на този забележителен творец. Много писатели от следващите поколения са се позовавали на Джеймс и са го цитирали в творбите си, например Колъм Тойбин, Джойс Каръл Оутс, Алън Холингхърст, а Бенджамин Бритън създава опера по "Примката на призрака".

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ