Крайно наложително
/ брой: 52
Мая ЙОВАНОВСКА
Десетилетия наред слушахме от огромната част от родния бизнес една и съща мантра: "По-малко намеса на държавата". Обясняваха ни, че всичко се регулира от свободния пазар и т.н.
Последните две години обаче нещата доста се промениха покрай КОВИД-кризата, а сега - и заради войната в Украйна. Побъркаха се най-вече международните цени на енергоизточниците, което засегна къде повече, къде още повече фирмите. И тези, дето произвеждат, и тези, които предоставят услуги. И палачинката се обърна. Бизнесът започна да призовава държавата да се намеси, да им помогне, да ги спаси.
Само преди ден на среща с работодателите бе договорено заради високите цени на тока помощта за фирмите да бъде продължена и през следващия месец. Тя ще бъде и увеличена. Бе договорено също, че ще се търсят дългосрочни решения.
От два дни обаче един от представителите на бизнеса, по-конкретно на ресторантьорския, реве от телевизорите, че държавата в лицето на АЕЦ "Козлодуй" трупа огромни печалби заради високата цена на тока. Това обаче не било печалба, а рекет, казва шефът на асоциацията на заведенията Ричард Алибегов. Да, същият, който пи кафета с бащицата Борисов. Според него тези пари трябвало да бъдат взети и върнати на бизнеса. Това какво означава? Че само бизнесът може да печели, а печалбата на държавните фирми е рекет?
Коментарът на Алибегов е, меко казано, нагъл. Вярно е, че ресторантьорите са сред най-пострадалите заради пандемията, но те получиха още по времето на Борисов и най-големи отстъпки. Включително намален ДДС, който обаче бе разрешено да се калкулира в тяхна полза.
Разбира се, че бизнесът трябва да печели, за да има работни места и икономиката да напредва. Но излиза, че някои хем искат от държавата, хем получават, хем хулят тези, дето им помагат.
Пък и какво се оказа - че намесата на държавата в икономиката вече не е "мръсна дума" и рязко се оказа крайно наложителна.