И сега какво?
/ брой: 35
Трябваше да се надигнат хиляди потърпевши от монополите, за да започне властта най-сетне да разсъждава. Само че по-добре да не го прави на глас, защото се овъртоля в собствените си идеи, предложения и предположения. Министърът на икономиката например предположи, че една от причините за бунтовете са "разшифрованите" фактури за ток. Хората видели, че 60% от сметката им всъщност са такси и затова недоволствали. Ами ще недоволстват. Дали има друга държава, в която таксите са в пъти по-високи от цената на услугата, която ползваш срещу тях?
Току след министъра започна да разсъждава и и.д. председател на ДКЕВР. Той пък направо си каза, че сметките трябва да са прости - никакви разбивки, ами направо си поглеждаш показанията на електромера и сравняваш дали съвпадат с фактурата. Така де, тогава няма да се налага министърът да обяснява откъде минава токът от "Козлодуй", за да стигне до Бургас. Обаче след временния шеф на ДКЕВР в разсъждения изпадна и президентът, който бе категоричен, че хората трябва да знаят точно какво плащат. Един вид, той е за "разшифроването".
И така, улисани в разсъждения, представителите на властта не ни казаха нищо, от което да ни олекне. Като например, че ще направят така, че т.нар. невъзстановяеми разходи (загуби) да не се плащат от потребителите, а да са за сметка на съответния монопол - ЕРП, топлофикация или ВиК. Или пък, че ще оказват строг контрол и няма да допускат ЕРП-та да ни "пробутват" ток с ниско напрежение, който, както призна временният шеф на ДКЕВР, ни прецаква яко. От него не само гърмят електроуредите, но се надуват и сметките.
Прав е оня студент, който на въпрос що е то променлив ток, отговорил: "Абе няма го, няма го и изведнъж, като те тресне!"