Губивреме в Брюксел
/ брой: 194
Председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия Ромпой и Барозу без време нарушиха лятната ваканция на външните министри на 28-те, привиквайки ги на спешни разговори в Брюксел в сряда, за да преразгледали връзките на ЕС с Египет. Идеята за тази среща бе внушена от дипломатите от Комисията по политиката и сигурността - стар трик да се прехвърли горещият картоф в ръцете на друг. Причината за ненадейната лятна суетня в Брюксел са стотиците убити и ранени край бреговете на Нил в последните дни и седмици.
Насрочвайки срещата, Ромпой и Барозу провъзгласиха: "Насилието трябва да спре!" Едно без съмнение добро пожелание. То такова ще си и остане, ако зависи единствено от имитацията на активност в Брюксел. А такъв извод може спокойно да се направи поне от досегашните политически и дипломатически стъпки на органи и представители на ЕС. Само преди седмици в Кайро беше Катрин Аштън, върховен представител на ЕС за външните работи и политиката на сигурност. Там тя посети в ареста сваления бивш президент Морси, оповести, че той бил добре със здравето, че е поставен в добри условия, гледа телевизи и чете вестници; срещна се с членове на временното правителство, участници в демонстрациите, представители на различни политически партии, включително "Мюсюлманските братя". И обяви 6 - ни повече, ни по-малко мерки, които ЕС би покрепил за "връщането на Египет към демокрация": всеобхватен политически процес; конституция, гарантираща властта на народа; прекратяване на насилието; прекратяване на произволните арести и освобождаване на Морси и близките му съратници; свободни избори в идните няколко месеца. И, разбира се, свободни медии. Едва ли някой би се стреснал, ако към тези 6 така впечатляващи мерки авторката беше прибавила и своята визия за ролята на зимуващите в Египет щъркели за пролетната поява на бебета в Европа, като фактор за определяне на отношението на Брюксел към Кайро.
Самата Аштън разви тези свои идеи в статия в "Ню йорк Хералд трибюн", и доколкото тя е, така да се каже, външният министър на ЕС, няма как те да не доминират на сегашната среща на 28-те й колеги от страните членки. Нейният говорител Майкъл Ман обясни, че шефката му нямала план за излизане от кризата, но че тя отнесла в Кайро посланието на Европа, че връщането към демокрацията трябва да стане "възможно най-бързо". Какво друго, освен да потвърдят това послание, би могло да се очаква от пожарно свиканата от Ромпой и Барозу среща в Брюксел? Най-много да се напомни, че ЕС оказва помощ от 450 милиона евро на Египет и че за да не бъде поставено под въпрос получаването й в бъдеще, трябва да се работи по изпълнението на шестте впечатляващи мерки, споменати по-горе.