Глоби и затвор за неплатени осигуровки
Хората със свободни професии авансово ще правят вноски върху минималния доход - 420 лв.
/ брой: 160
Неплащането на осигуровки да бъде криминализирано както е с неплатените данъци. Глоба и затвор се предвижда за работодатели, които не са внесли тези пари. Предложението е на МТСП, но синдикатите от доста време настояват за това.
От ведомството на Тотю Младенов искат да бъдат направени промени в Наказателния кодекс. Предложенията са, ако невнесените осигуровки са над 3 хил. лв., глобата за чорбаджията да е 5 хил. лв. и затвор от 1 до 5 години. Ако невнесените в НОИ осигуровки са 12 хил. лв., глобата да е до 20 хил. лв., а затворът - до 10 години. В случай че работодателят внесе дължимите осигуровки до приключване на следствието, ще дължи само 20-процентна лихва и допълнително глоба от 2 хил. лв.
Към момента фирми и граждани дължат на НОИ над 300 млн. лв., а лихвите към тях са над 100 млн.
Промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО) предвиждат хората със свободни професии авансово да внасят осигуровки върху минималния осигурителен доход (в момента е 420 лв.), независимо колко пари изкарват. На тази основа ще се изчисляват през годината болнични и майчинство. Ако доходът на самоосигуряващия се е по-висок, той трябва да си довнесе осигуровките върху по-високия доход и след това да получи реалния размер на обезщетението за болест или за майчинство.
Тази стъпка била един вид презастраховане, защото в момента мнозина се осигурявали върху максималния осигурителен доход, независимо че доходите им били много по-ниски, и на тази основа получавали високи суми за болнични и майчинство. А в края на годината пред НАП декларирали ниски доходи, а агенцията им възстановявала пари като "надвнесени вноски".
В момента самосигуряващите се у нас са около 350 хил. души. Често жените, които планират бременност, започват да се осигуряват на максималния осигурителен доход и така получават по-висока сума за обезщетение, твърдят експерти. Предложенията на правителството за промени в КСО предвиждат още при обезщетение за бременност и майчинство да се взема предвид осигурителният доход 12 месеца назад. В момента се вземат предвид 6 месеца.