ГЕРБ шикалкавят за „Спутник V”
Недопустимо е държавата да не търси свои пътища за осигуряване на ваксини, смятат социалистите
/ брой: 44
Депутатите от ГЕРБ в здравната комисия присвоиха и напълно промениха предложението на БСП правителството да преговаря с Русия за внос на ваксината "Спутник V". След скандал заради издребняване по темата, възмутените депутати от БСП напуснаха заседанието. С 12 гласа "за" мнозинството реши, че България може да преговаря с държави извън ЕС и ЕИП за внос на ваксини срещу КОВИД-19. Днес решението ще се обсъжда в пленарната зала.
От БСП са категорични, че е недопустимо в тежък за здравето на нацията момент държавата да разчита на ЕС и да не търси пътища за осигуряване на достатъчно ваксини. Те подчертаха, че законът за лекарствата дава възможност в извънредна ситуация, заплашваща здравето на нацията, да се вземат подобни важни решения.
По този начин ГЕРБ присвои и преобразува предложението на БСП правителството да преговаря с Русия за внос на ваксината "Спутник V". Решението бе гласувано в отсъствието на вносителите на първоначалния вариант. Заяждането на дребно от мнозинството започна за името на ваксината - дали V да се чете като "ви" или като "5". После ГЕРБ недоволстваха, че в проекторешението не пишело името на държавата, в която ще се внася препаратът. Изпадането в детайли възмути депутатите от левицата и те напуснаха залата. "Целта на мнозинството сякаш беше да не се произнесат в залата думите "Спутник V" и Русия. Никой от ГЕРБ не помисли, че хората у нас не стигат до ваксини, а ваксинационният план се проваля", коментира за ДУМА д-р Десислав Тасков. Той посочи, че Законът за лекарствените продукти в хуманната медицина дава възможност в извънредни ситуации като настоящата, която заплашва здравето на нацията, да се вземат и такива решения.
По-рано директорът на ИАЛ Богдан Кирилов обясни, че "националните агенции не могат да извършват национална процедура по оценка на документация на ваксини, тъй като това са лекарствени продукти от биологичен тип, които се произвеждат по биотехнологичен метод" и затова е задължителна централизираната процедура при оценка на документацията. Следобед на заседанието на здравната комисия той обясни, че националното законодателство на Полша, Унгария и Словакия разрешавало да се допуска неразрешено от ЕК лекарство за спешна употреба, но не и българското. Преди обяд премиерът бе категоричен, че "допускаме в страната само ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата, за другите не може да носим отговорност".
Дълго чаканата система за регистрация за ваксиниране започна работа вчера привечер. Тя работи със седмица напред, затова първите дати за записване са след 11 март.
Националният оперативен щаб препоръчва на областите да въвеждат допълнителни противоепидемични мерки в населените места с повишени нива на заболеваемост.
Средно за страната заетостта на болничните легла за пациенти с неусложнен КОВИД-19 е 48%, а на реанимационните - 51%. От Кърджали здравните власти вече съобщиха, че заетостта на леглата е 85%. Ръководството на шуменската болница също обмисля да спре плановия прием заради ръста на заболелите от КОВИД-19, които са вече над 430.
След скандала по забраната на тържествата на Шипка, здравният министър Костадин Ангелов отрече да е имало такава, въпреки че кметицата на Габрово се оправдаваше с препоръки от щаба. "Това е много голяма лъжа. Има две възможности - или президентът лъже, или лъжат президента", заяви той. Министърът написал писмо, в което се позволява провеждането на празнични събития, но само на открито. По думите му, щом нямало пропускателен пункт, органи на РЗИ и наказани, защото са там, значи не е имало забрана за честванията.