Доклад на Рашидов разгневи арт гилдията
/ брой: 159
Докладът, с който министърът на културата Вежди Рашидов внася днес предложение за реформа на сценичните изкуства, разбуни духовете в гилдията. Подготвяната "реформа" прилага професионално-структурен подход, обяснен с термини като "продуциращ център", "приемаща сцена", "обединена администрация" и пр. Предложенията се били основавали на "внимателен анализ за състоянието на отделните институти", традициите и особеностите на регионите, зрителските нагласи и препоръките от одита на Сметната палата за оптимизиране на сценичната мрежа.
Стана ясно, че директорите на арт институциите не знаят за намерението на ведомството и това отключи гнева им към провежданата реформа "на тъмно". Съставът на Оперно-филхармоничното дружество в Пловдив вчера излезе на площада, подкрепян от обществеността и бизнеса. Събира се подписка против идеята за закриване на операта и обособяването само на симфоничен оркестър.
"Пловдивските оперни дейци преживяват трудни години вследствие на една непремислена реконструкция на Градския дом на културата. Но точно сега, когато има основания за надежда, че тя ще бъде приключена до началото на 2011 г., е абсурдно да се предприема такова сериозно и по същество унищожително за Пловдивската опера действие. Не бива да се приемат крайни решения, без да се чуе гласът на пловдивчани, а те - сигурна съм, ще защитят своята опера." Това твърди председателката на съвета по култура към ГС на БСП Пловдив Пенка Калинкова.
Софийската оперета засега не обмисляла вариант да излезе на улични протести. "Кръгли маси за дискутиране на реформата обещаха управляващите, но такива нямаше, никой не говори за твореца и за това какво ще стане със съдбата му в тази ситуация. Излизането на свободния пазар, а у нас няма такъв, е самоцел", обясни певецът и ръководител на секцията на КНСБ в оперетата Пеньо Пирозов. Според него реформата е насочена конкретно срещу Националния музикален театър, който се осмели в началото на годината пръв да протестира.