15 Ноември 2024петък07:41 ч.

Хората излезнаха на протест срещу екологична бомба, която се залага в Розовата долина

Заплахата иде отвътре и отвън

/ брой: 107

автор:Дума

visibility 1237

Розопроизводството през последните години беше белязано както с общите проблеми в земеделието, така и със задълбочаващите се в сектора - закъсняла кампания, ниските изкупни цени, занижено качество, липса на работна ръка и на адекватни мерки за подпомагане, на фона на повишаващите се разходи за производство. Увехнаха ли напълно надеждите за печелившо розопроизводство у нас или това е дъното, на което трябва да стъпи секторът, за да се изтласка нагоре.

Не стигат текущите проблеми, но се оказа, че има опасност ЕК да включи емблематичното за България розово масло в списъка за химически субстанции. Производителите на розово и лавандулово масло поискаха служебната власт и българските евродепутати да застанат зад бранша, така че тези емблематични продукти на страната да не бъде приравнено от ЕК към опасните химикали. Заплаха е заложена в проект за ревизия на регламентите за химичните вещества, в които за първи път се включват и етеричните масла.

"Съхраняването и развитието на розопроизводството и розопреработването е изключително важен въпрос в Розовата долина и част от политиките на БСП за запазване на родното производство. Този път ще защитим българското течно злато на ниво Европейска комисия, заяви в началото на февруари Веска Ненчева, която като депутат беше член на праламентарната земеделска комисия и следеше темата с особено внимание.

Етеричните масла и в частност розовото масло трябва да се разглеждат като натурални продукти, което само по себе си ще изключи всички притеснения за вредни последствия за здравето на хората. Тези масла трябва да бъдат извадени от проектопредложението на ЕК, което в момента се опитва да ги постави към многокомпонентните вещества, т.е. да се третират като опасни химични вещества. Това заяви преди десетина дни евродепутатът Мария Спираки, която е и докладчик за разглеждането на Регламента за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали. Тя обяви, че ще направи предложение за "изтриването" на етеричните масла от списъка на опасните химични вещества, в който ЕК предлага да бъдат включени. 

"Боря се за постигането на два компромиса - първият е етеричните масла да се извадят от формулата за химически смеси, да се признаят като една субстанция, каквато са. И вторият - да се разглеждат като натурални биопродукти, което само по себе си ще изключи всички притеснения за вредни последствия за здравето на хората", обясни евредепутатът. да разберем какво ще бъде окончателното решение по проблема.

 В началото на годината парламентарната група на БСП сигнализира за сериозен проблем, който застрашава екологията в няколко казанлъши села. Става въпрос за индустриално химическо производство в населено място, и то в едно от най-хубавите места в България - Розовата долина. Тогава депутатите от БСП алармираха, че има опасност от замърсяване на въздуха и водата на хората в казанлъшките села Долно Сахране и Горно Сахране, както и за язовир "Копринка".

Обществото в Долината на розите е много притеснено, че хората са заплашени да дишат отровни изпарения, защото дружеството "Кастамону България" АД (бившето дървопреработвателно предприятие "Габровница") има намерение да открие нови инсталации за производство на химически вещества - на формалдехит и производните му смоли. 

Инвестиционното предложение вече е преминало през процедурата по оценка на въздействие върху околната среда, а докладът по ОВОС през Експертен съвет в РИОСВ-Стара Загора и дружеството е получило решение, което му дава зелена светлина да реализира намерението си. Само че то не среща обществено одобрение, обратно - жителите на село Горно Сахране, където се намира заводът, и на околните села са против. Жители на общините Казанлък и Павел баня излязоха на протест, в който се включиха и бившите депутати от БСП Георги Свиленски, Иван Ченчев и Георги Гьоков. Хората, които протестираха не веднъж, са убедени, че се залага екологична бомба в Розовата долина, и искат проектът да бъде прекратен. 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ