16 Ноември 2024събота04:43 ч.

Млекопроизводители: Загиваме!

България произвежда 64% от предоставената й от ЕС млечна квота

/ брой: 175

автор:Дума

visibility 2080

   "Някой като че ли лъже премиера, подкрепихме го на изборите, но неговият кредит на доверие сред млекопроизводителите е много нисък вече. Защо точно на тютюнопроизводителите помогна, а нас ни забрави? Загиваме, вече няма да пращаме декларации". Това заяви вчера на брифинг на браншови организации от животновъдството и млекопроизводството Христо Георгиев, млекопроизводител от Стара Загора.
Производството гасне, през септември, ако няма разбиране в правителството, ще бъдем принудени да излязем на улицата и да не се приберем, обявиха производителите на мляко. Ще стане по-страшно, отколкото в Гърция, заявиха те.
Не става само с популизъм, нещата трябва да се случват, обърна се председателят на млекопроизводителите в Пловдив Атанас Къцов към министър Мирослав Найденов.
Животновъдите пък поискаха спешна среща с Бойко Борисов, за да го запознаят с тежката ситуация. Те смятат, че до премиера не достига вярната информация.
България е единствената страна-членка на ЕС, която изпълнява едва 64% от квотата си за мляко, т.е. произвежда по-малко от равнището на вътрешна консумация. За първите 4 месеца на тази година производството на мляко у нас дори е спаднало с още 9,7%, съобщиха с болка животновъдите.
   "Преди 20 г. имахме 11 млн. овце в България, сега няма и 1 млн., от 800 хил. крави днес останаха около 200 хил. От САПАРД се усвоиха 2 млрд. лв., а 1 лв. не влезе в бранша", напомни председателят на млекопроизводителите в Пловдив Атанас Къцов. Отдавна е известно, че млекопроизводителите нямат средства, за да финансират участието си в европейски проекти. Затова те са поискали гаранционен фонд от 100 млн.лв. за малките и средните фирми в бранша, за да обезпечат кретитите си към банките, но и това досега не се е случило. "Има като че ли заговор, за да се ликвидира млечното производство в България", смята Къцов. Млекопроизводителите настояват да се стабилизират цените на млякото и то да не се изкупува под себестойността му. "35 евроцента трябва да е защитната цена на млякото у нас, каквато е в различни държави на ЕС", смятат те.
Животновъдите от своя страна призоват правителството да се включи в мерките за развитието на селските райони и пасищното отглеждане на животните. Те настояват също за премахване на промяната в Закона за данък общ доход, според която доходите на земеделските производители ще бъдат облагани върху 40% от оборота. "В условията на криза едва ли има отрасъл в икономиката, който генерира 40% печалба", обясниха те. "Голяма е тревогата за българското животновъдство, то е в агония", обърна се към медиите Мария Степанчева, секретар на Асоциацията по биволовъдство. "Правителството дойде на власт с обещание животновъдството да е приоритет за държавата, но това не стана. Установихме, че Брюксел дава, а нашите не. Оставаме с впечатление, че умишлено се унищожава животновъдството", заяви тя. "Затова ще ядем не храна с месо, а боклуци с палмови масла", възмути се Степанчева.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ