Мая Манолова внесе законопроект за личния фалит
Омбудсманът Мая Манолова внесе в Народното събрание своето предложение за Закон за личния фалит. Близо година екипът на обществения защитник работи по закона. Манолова уточни днес, че България е единствената държава в ЕС, в която все още този проблем не е уреден, а европейска директива от юни месец ни задължава да приемем подобен закон.
Проектът предвижда възможността физическите лица да обявяват фалит. Според документа, новите правила ще се прилагат само да добросъвестни длъжници - хора, които не са харчили за "луксозно потребление или непремерени инвестиции".
Целта на закона е да реши проблема на българските граждани, които са в невъзможност да си платят дълговете и младите хора, които искат да започнат бизнес, уточни Манолова пред журналисти в парламента. По думите й този закон ще окуражи предприемчивите българи.
В мотивите към законопроекта се дава за пример Хърватия, която се присъедини към ЕС през 2013-та, а от 2016-та има нормативен акт, уреждащ тази материя. Отбелязва се, че в България все още равнищата на необслужваните кредити са значително над средните за Европейския съюз, а напредъкът в преструктурирането е изключително бавен.
Очаквам депутатите да чуят младите хора. Ако искаме да ги върнем в България, трябва да създадем среда те да бъдат тук. Приемането на този закон е част от тази среда, от задължителната нормативна база, да имат сигурността да инвестират, да започнат бизнес, да бъдат предприемачи и да допринасят тук в България, каза още омбудсманът.
Проектът предвигжда основание за откриване на производството по несъстоятелност да е състоянието на свръхзадълженост на длъжника. То е обективно, фактическо състояние с траен характер, при което лицето не разполага с достатъчно парични средства, за да изпълни свои парични задължения с настъпил падеж и с оглед очакваните доходи и предстоящи падежи на други задължения, няма да бъде в състояние да удовлетвори кредиторите си по парични вземания за продължителен период от време, който е дефиниран в закона. Свръхзадълженост не е налице, ако затрудненията на лицето са временни, а общият размер на задълженията не надвишава пет пъти размера на минималната работна заплата, определена за страната, пише още в проектозакона.
Производството може да започне както по молба на длъжника, така и на кредитор. В случай, че молбата е подадена от кредитор, на длъжника е предоставена възможност да прецени дали иска да бъде образувано производство срещу него.