10 Юли 2024сряда03:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лекари и пациенти настояват за национална диабетна програма

автор:Аида Паникян

visibility 1243

Недостатъчни или фрагментарни познания за диабета, достатъчно лекари, но неравномерно разпределени, както и грижа от страна на държавата и изработване на скринигова програма са част от причините лекари и пациенти да настояват за изработване на Национална диабетна програма, коментира проф. Сабина Захариева, директор на Университетската болница по ендокринология „Акад. Иван Пенчев“. Въпреки че у нас касата плаща за всички антидиабетни препарат, включително и най-новите, нерешен е проблемът с обучението на пациентите и осигуряването на първична профилактика.

По данни на Националния диабетен регистър през 2013 г., хората за които НЗОК плаща за лечение на диабет са 430 хил., през 2018 г. са 512 хил., а през т.г. – 515 хил. освен тях обаче има и мнозина, които плащат сами да лекарствата си и няма официална статистика за тях. Голям е броят на хората в предиабетно състояние, което без подходяща терапия може да се превърне в диабет. Около 26% от българите със захарна болест не знаят за състоянието си.   

Новите терапии пестят до 510 хил. лв. годишно на НЗОК, а пациентите с диабет тип 2 до 65 г. благодарение на тях живеят с около година повече от общата популация, казва проф. Генка Петрова от фармацевтичния факултет на Медицинския университет в София. Причината е, че тези терапии намаляват значително риска от сърдечно-съдови, бъбречни и др. усложнения. 

По данни на Международната диабетна асоциация у нас касата плаща над 550 млн. лв. за лечение на диабет. Около 20% от тези пари са за извънболнично проследяване (прегледи, изследвания, тест ленти, инсулинови помпи и пр.), 20% са за лекарства, а 60% са за хоспитализации и лечение на усложненията от диабета. Проф. Захариева обясни, че от години настоява за въвеждане на 12-часова амбулаторна процедура за скрининг за диабет и обучение на пациентите.

 

Връщат ни ресто само в евро

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 128

Губим 845 млн. лв. заради Шенген

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 128

6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" отново заработи

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 128

Левицата спечели изборите във Франция

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 128

Орбан и Си Цзинпин искат мир в Украйна

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 128

Индийският премиер пристигна в Москва

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 128

Атина забрани шествие в защита на семейството

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 128

Порочен кръг

автор:Валентин Георгиев

visibility 395

/ брой: 128

Неудобни въпроси

автор:Симеон Николов

visibility 445

/ брой: 128

За сянката и дунапрена

visibility 346

/ брой: 128

Какво се обърка с аптеките?

visibility 386

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ