На фокус
Дневна доза "Гешев"
Главният прокурор отдавна не е просто държавен обвинител
/ брой: 127
"В затворите основно има социално слаби лица. Това е проблем на българската съдебна власт и на българската държава - че не влизат хората, които разполагат с пари, власт и влияние, където им е мястото - в затвора, говоря принципно." Думите са на главния прокурор Иван Гешев. И са част от станалите всекидневие негови любими речи срещу подсъдими бизнесмени, наричани от него олигарси.
И така всеки ден.
Изчезна за малко покрай първоначалните строги мерки срещу коронавируса, но се завърна още по-бляскаво. И не пропуска изява. В някое село, за да громи битовата престъпност. Или покрай чатове по текущи проверки, разпространени неправомерно, в разрез с презумпцията за невиновност, от подопечните му. От екрана, наобиколен от камери и микрофони, Гешев не се притеснява дори "да раздава" присъди - този е за затвора, онзи също. Човек вече си задава въпроса необходим ли ни е изобщо съд, след като си имаме Иван Гешев. А дори подобна мисъл вече е опасна и показва докъде е стигнало "преплитането на червата".
Всъщност, нищо ново под слънцето. Още по време на изслушването му като кандидат за главен прокурор Гешев недвусмислено заяви, че цялата опозиция, и особено онази част от нея, която е против него, са престъпници. Затова неспирно главният прокурор се опитва да приравнява опозицията с хора като Цветан Василев, Миню Стайков, Баневи и още от любимите му олигарси. Така неслучайно бе
"пришит" и Румен Радев
към започналата процедура срещу Васил Божков. С една-единствена цел - да бъде внушено на обществото и то да бъде манипулирано, че държавният глава трябва да бъде разглеждан направо като криминален типаж.
Войната на Гешев с президента Радев надскочи всякакви граници на поста главен прокурор. Плахите опити с ровичкането около назначението на Деси Радева от тогавашния шеф на ВВС ген. Радев само показаха колко мръсна ще е цялата история. Последваха атаки срещу президентски хора, оповестени бяха есемеси, за които така и не е кристално ясно защо и как са записани и запазени. Това е друга тема, която кореспондира с кашата около тази специфична информация, която се събира от съответни органи и вместо да се унищожава по установен ред, се запазва за добри времена, когато може да бъде употребена с политически цели.
Селектираното оповестяване на есемеси между Радев и бизнесмена Бобоков се оказа поредната клоака на Гешев. Посоката е ясна, но дали е достигната висшата цел? Определено не. Явно
големият удар се очаква
И Гешев се готви подобаващо, достатъчно подмолно, манипулиращо не само обществото, но и... членовете на Конституционния съд например. Защото, колко му е, с подобни есемесови скандали и прокурорски разпити на хора до президента да се клати и ерозира институцията на държавния глава. И то в навечерието на произнасянето на Конституционният съд по питането за държавна измяна.
Часът на истината наближава. И прокуратурата показва, че се е подготвила. Има записи, а президентът се оказва добре подслушван. Макар че всъщност са записвани разговори на трети лица. Обаче - добре подбрани трети лица, за да се стигне до държавния глава.
Конституционният съд ще гледа днес по същество Конституционно дело N 1 от 2020 г., образувано по искане на главния прокурор. След днешния ден и становището на магистратите, трима от които с особено мнение (с пълно основание според конституционалисти) допуснаха това питане до разглеждане по същество, ще стане ясно накъде и как ще се вихри Гешев. Законно ли е прокуратурата да образува проверка и разследване, ако "са налице признаци за извършено от президента, респективно вицепрезидента, престъпление"? Ако е допустимо такива да бъдат образувани, дали имунитетът на държавния глава задължава разследващите да ги прекратят или могат просто да спрат работа по тях до изтичане на президентския мандат? Това са част от въпросите, по които главният прокурор поиска тълкувателно решение. Изпратените до КС становища са обширни, обтекаеми, някои доста красноречиви и показващи много ясно какво се крие зад питането на главния прокурор.
Червената линия е премината
Премина я Гешев. При това доста безпардонно и арогантно. И в никакъв случай не в качеството на държавен обвинител. Пиарското му говорене всеки ден, показните акции и прекрачването на закона са дребен детайл от пълната картина. Президентът бе достатъчно ясен: нямам доверие на прокуратурата. А кой има?
Проблем обаче ще има и самият Бойко Борисов, който полага сериозни усилия да се дистанцира от случващото се. Рано или късно да не заиграят и оповестените записи с негово участие? Знае ли човек? А и любимите "олигарси" на Гешев не са получили от Космоса богатството си. Когато войната, на която е тръгнал главният прокурор, е тотална, скритите лимонки лесно могат да се възпламенят. И то в различни посоки. Може да изгорят и онези, на чиято ситуационна подкрепа се крепи все още Борисов.
Днешното заседание на Конституционния съд е важно. Не заради екшъна, който може да последва. Не заради приказките и постановките, не заради дневните дози "Гешев", които могат да се изсипят, а заради демокрацията. В политическите битки се използват различни прийоми - има импийчмънт, мръсни записи, данъчен терор, административни уловки, "медийни бухалки" и пр. Но когато всичко това безогледно, без задръжки бъде мобилизирано и хвърлено в една посока, краят в повечето случаи е освен разрушаващ и саморазрушаващ. А ние вървим в тази посока. Ако ви се струва прекалено, че крачим към края на демокрацията, то поне е вярно, че я обезобразяваме и осакатяваме за пореден път.