Да прогледнем за един ден
/ брой: 109
"Да изчистим България за един ден". Инициативата, която ще се проведе за поредна година, е една от малкото хубави и градивни обществени прояви, които дават оптимизъм, че има гражданско общество. Миналата година в нея се включиха над 40 хил. души, като бяха извозени тонове отпадъци, събрани от доброволците. И ето, тази година имаме отново възможност да направим града си по-чист! За ден.
В България обичаме нещата за един ден. Един ден през годината сме вярващи - на Великден, и един ден сме добри - по Коледа. И чистенето ни за ден. През останалите дни можем да свиним и хвърляме боклуци навсякъде. Не е ли по-лесно да пазим цяла година, вместо да ринем тонове боклук, трупан всеки ден? И не е ли по-разумно инициативата да започне от възпитанието на нашите деца, като създадем у тях отговорност от малки?
Oрганизатор на инициативата е bTV, със съдействието на "нейните партньори". И ако се съди по бранда, кампанията е рекламна - за медията, за политиците, които ще се включат, и прочее публични личности, които ще покажат загриженост за чистотата на града ни. За ден. И нали ленинските съботници бяха нещо лошо, емблема на социaлизмa? Как тогава да нaречем инициaтивата по почистването в събота, така сходна на някогашните съботници?
Освен това в акцията ще се включат не тези, които цапат, а тези, които държат да им е чисто, отговорните, пазещите целогодишно. Защо тези, които изпълняват гражданския си дълг, да ринат след безотговорните? Общината има инспекторат и общинска полиция - да си следят кой цапа и да си го глобяват, а със събраните от такса смет пари да изчистят. Наше задължение като граждани е да не правим боклук и да плащаме данъци, a този, който ги прибира, е задължен да чисти нашия град - с парите, събрани от нас.
Междувременно всички собственици на фирми за почистване с предоставени от общината концесии внезапно се събуждат милионери, а Столична община пак си увеличава бюджета. Тази година той е над 1,316 млрд. лв., което е с 2 млн. повече. Te ще дойдат именно от такса "смет". За миналата година пък приходите от таксата за битови отпадъци са с преизпълнение на 117%. Освен че плащаме средно по една заплата за този налог, от всички страни членки на ЕС единствено у нас е разрешено на общините свободно да изнудват гражданите и фирмите с такса смет, без значение какво количество отпадъци са изхвърлили, а само според размера на притежавания имот и местоположението му. Плащането на такса битови отпадъци в столицата е пряка дискриминация с имуществен признак, защото определянето на таксатa по този начин на практика означава да плащаш втори имотен данък за една и съща собственост. Принципът "замърсителят плаща" е задължителен за всички страни членки и е разписан в чл. 15 на директива 2006/12/ЕО. Само у нас тя не се спазва.
Още ли искате да им чистите парковете? Не е ли крайно време всеки да започне да се занимава с това, което му е работа, вместо всички да се събираме да вършим работата на тези, които не са си я свършили. В социалната мрежа нагласите са всеки да се организира със съседите си и да изчисти собственото си място за живеене, като оставим общината, с медийната подкрепа на bTV, да се погрижи за това, за което всички ние сме й платили. А и така в крайна сметка ще си проличи кой е небрежният стопанин.