Бюджетът на НЗОК - първа стъпка към промени
Очаква се реален ръст на пенсиите със 7,3%
/ брой: 28
Аида Паникян
След повече от 3 часа обсъждания народните представители приеха бюджета на НЗОК за 2022 г. със 129 гласа "за" и 90 "против". Депутатите от опозицията очаквано хвърляха упреци и обвинения към мнозинството, че не се виждат политики за промяна - нещо, което за над 10 години управление не направиха правителствата на ГЕРБ. В стремежа си да се самоизтъкнат, от опозицията нарекоха бюджета на НЗОК бюджет на застоя, на статуквото, дори на измамата. Депутатът от ДБ д-р Александър Симидчиев даде пример от клиничната практика: ако пациент има недостиг на калий, лекарят има 2 възможности: или венозно да му сложи ампула калиев хлорид, или да му сложи лекарството бавно, дозирано в система. В първия случай пациентът ще умре. Бързата промяна води до смърт, заключи Симидчиев.
На упреците на проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ, че управляващите дават нереалистични обещания, отговори проф. Георги Михайлов от БСП. Изказването му бе няколко пъти прекъсвано от аплодисменти в пленарната зала. "Когато говорите, че се обещават нереалистични неща, нека да си припомним какво обещахте през 2017 г. - електронно здравеопазване. Сбъдна ли се, проф. Ангелов? Нито на йота. Обещахте детска болница. Сбъдна ли се? Обещахте болница в Ямбол. Сбъдна ли се? Колегата, който седи до Вас - изключителен финансист, каза, че системата на здравеопазване е болна. Сега казва, че клиничните пътеки са изчерпани като начин на финансиране. Но докато казвахте, че системата е болна, правихте помпозни събития в НДК, от които нищо не произлезе". Той бе категоричен, че парите в извънболничната помощ са увеличени с над 40%.
Като бюджет на значителното увеличение на осигурителните плащания окачестви бюджета на ДОО за 2022 г. министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков по време на обсъжданията на първо четене. Очаква се реален ръст на пенсиите със 7,3%, обяви от парламентарната трибуна министърът. Той подчерта, че за пръв път след реформата разходите за пенсии през тази година ще се увеличат с 2,4 млрд. лв., като се изключат допълнителните пари за КОВИД-добавките. В проекта се предлага неплатеният отпуск (90 дни), ползван т.г., да се смята за трудов и осигурителен стаж във връзка с продължаващата епидемична обстановка. Гьоков призова мнозинството да подкрепи бюджета на ДОО, защото е направен с мисъл за хората и е съобразен с финансовите възможности на държавата, и се обърна към опозицията, че "бюджетът е добър и експертно изготвен, и единствено политическите им пристрастия няма да им позволят да го подкрепят".
Сериозни спорове предизвика планираното увеличение на парите за майчинство през втората година. Според опозицията това няма да стимулира връщането на майките на работа. Мая Димитрова от БСП обаче бе категорична, че се дава възможност те да преценят дали да гледат децата си или да се върнат на работа.
В основата на бюджета на ДОО залагаме социална справедливост за всички граждани в България, категоричен бе Искрен Арабаджиев от "Продължаваме Промяната". По думите му бюджетът е разумен, основан на икономически растеж и повишена събираемост на приходите.
Вяра Емилова от БСП подчерта, че това е първа стъпка към превеждане в нормалност на осигурителната система. По думите й повече социална политика, повече социални мерки е философията на БСП и тя намира приложение в бюджета. С 30% са увеличени средствата за социалните мерки.