14 Ноември 2024четвъртък18:50 ч.

Богомил Манчев, председател на "Български атомен форум": Продажбата на реакторите ще бъде грешка

/ брой: 132

автор:Дума

visibility 904

Политиците, които твърдят, че България не може да завърши АЕЦ "Белене", лъжат не 100, а 300 процента. Продажбата на реакторите е търговска сделка, при която наистина трябва да се търси някаква цена, но абсолютно не отговаря на истината твърдението, че този проект не може да бъде завършен без Русия. Предишните правителства започнаха разговори с най големия енергиен оператор в Европа и втория в света "Електрисите дьо франс"(EDF). 

Те трябваше да направят предпроектно проучване на площадката в Белене като предложат два варианта - изграждане на обекта със съществуващото оборудване от "Фраматом" и "Шкода" без никакво участие на Русия. Ако това не можеше се случи, беше необходимо политическо решение за изграждането на централата с два френски реактора ЕDF с мощност от 1200 мегавата. 

Относно Трети и Четвърти блок на Хмелницката ядрена централа. Там Трети блок е отпреди тридесет години и стои под вода. Той и като конструкция не е довършен. Но това си е проблем на украинците, защо в конструкция за първо поколение реактор не може да сложиш първи контур на трето поколение реактори. Те са абсолютно несъвместими. Но, пак казвам, това си е проблем на украйнската страна защо иска да вземе нещо, което няма да им свърши работа. 

Четвърти блок на АЕЦ "Хмелницка" е на кота нула. Той е доникъде. Тези, които обясняват, че централата е готова на 80 процента, меко казано не говорят истината. Преди две години бях на посещение там и спорихме с украинските колеги, защото централата е проектиране с три системи за безопасност, а в проекта "Белене" системите са четири. Освен това в украинската АЕЦ има четири пасивни системи за безопасност, а в АЕЦ "Белене" е предвидено те да са осем. Къде ще ги сложите бе хора?! Това не е като да буташ стени в апартамента си. Тук излиза въпросът защо, въпреки че са във война с Русия, украинците могат да изграждат централа с руско оборудване, а ние да не можем, да не би да сме по-тъпи. А и реакторите са си наши, защото сме ги платили.

Логичното развитие на нещата би било първо да се подпише договор с ЕDF. Тя да завърши предпроектното проучване, да предложи различни варианти и чак след това правителството и парламентът да решават. А не да се вземат решения преди да се е случило каквото и да било. Ако EDF кажат, че реакторите не стават, тогава да ги дадем на Украйна  да си трошат главата.

Ние имаме лицензирана площадка, имаме проекти, имаме изграден първи контур на реакторите, а украинците нямат нищо. Даже и да се откажем от руските реактори в следващите 25 години трябва да изгаридм четири нови ядрени блока. Два на площадката на АЕЦ "Козлодуй", които ще заместят сега действащите Пети Шести блок и два на площадката на "Белене". Само така може да заменим 75 процента от електроенергията, произвеждана от въглища.

Продажбата на реакторите ще бъде грешка. В момента България има предимство от десет години, което ще бъде загубено. Политиците даже не цитират точно сумата които сме платили за двата реактора. Платили сме 90 млн. евро аванс и после още 610 млн.  евро- общо 700 млн. евро.

При ситуацията на енергийните пазари през миналата година АЕЦ "Белене" би спечелила 7 млрд. евро. Проектът не може да бъде наречен руски - само корпусът и първи контур са по руска технология, а всичкото останало оборудване, включително и машинната зала - по западна. Можеше да говорим за промяната на горивото за реакторите, както се случва сега с АЕЦ "Козлодуй".

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ