Българският принос
/ брой: 67
Европейската комисия е решила да се занимава с енергийната бедност и начините за справяне с нея. За целта експертите й са изготвили специален обширен анализ. Но не бързай да ликуваш, българино. Защото заниманието се свежда ни повече, ни по-малко до... подробно описание на проблема. В него на България е отредено "достойно място". Което някак си е естествено, щом става дума за проблем (особено социален).
Спасението на давещите се обаче е дело на самите давещи се. Такива най-общо са насоките и препоръките в анализа. Има и едно основно заключение, според което ВЕИ-секторът ще има нужда от държавна помощ още дълги години, докато започне да се издържа сам. Ха!
Комисията е категорична, че държавите трябва сами да се справят с енергийната бедност, най-вече чрез осигуряването на финансови помощи за тези прослойки от обществото, които не са в състояние да посрещат разходите си за енергия. От друга страна, същите тези държави трябва да подпомагат производителите на скъпата "зелена енергия". С парите на данъкоплатеца, включително и на този, на когото плащат помощи.
Всъщност проблемът с енергийната бедност е създаден от самата Европейска комисия. Защото т.нар. "зелена енергия" не е по джоба на всеки. Поне засега. Тя е за платежоспособни клиенти, каквито българите не са. Европа обаче налага задължителни и еднакви за всички страни-членки, да ги наречем, квоти за енергия от ВЕИ. Е, това не означава ли на практика, че първоизточникът на енергийната бедност е Европейската комисия, която удря мощно рамо на производителите на енергия от ВЕИ?
Обаче. Дори и най-богатите държави в ЕС не бързат да изпълнят изискванията за 16% "зелена енергия" към 2020 г. Те забавят въвеждането на такива мощности, тъй като се предполага, че към 2018-2019 г. те вече ще бъдат значително по-евтини. Вместо и нашата държава да направи така, през последните две години ГЕРБ първо изгони стратегическите инвеститори в сектора чрез непопулярни промени в нормативната уредба, после пробута на тяхно място приближени фирми и "ударно" започна да въвежда мощности, за да може приближените да трупат огромни печалби. Така енергията направи богати една шепа хора и докара до енергийна бедност цял народ.