15 Ноември 2024петък02:02 ч.

Аферата "Гацак" е пародия

/ брой: 213

автор:Велизар Енчев

visibility 10514

След като прогонихме руски свещеници, без никакви доказателства за шпионаж, новият шпионски скандал с руски адрес е поредна пародия на сглобката. Ето хронологията на пародията:
Преди месец председателят на ДАНС е издал заповед за отнемане на статут за пребиваване, акредитация за работа като журналист, експулсиране и забрана за влизане на територията на Европейския съюз на руския гражданин Александър Гацак. Но едва днес руският журналист е напуснал България, след като е прекарал цял месец на територията на руското посолство.
Заповедта на ДАНС е издадена поради "наличие на достатъчно данни, че под прикритието на кореспондент на в. "Российская газета" Гацак е извършвал разузнавателна дейност у нас"...
Аферата "Гацак" е пародия. Ако той е извършвал шпионска дейност в България, за което имаме "достатъчно данни", той нямаше да бъде поканен на разговор в Дирекция "Миграция" и в ДАНС, а щеше да е арестуван на място при реализацията на тази дейност.
Ако е вярна информацията, че Александър Гацак е прекарал цял месец на територията на руското посолство, преди свободно да отпътува за Русия, това означава много неща. Едно от тях е, че руската страна е очаквала провокация от българските служби и унизително прогонване на руския кореспондент, както това се случи на руските свещеници, качени в полицейски камионетки и откарани на българо-сръбската граница като криминални престъпници.    
Като бивш офицер от българското външно разузнаване, работил в Югославия по време на кървавия разпад на федерацията под прикритието "кореспондент на БНТ", категорично твърдя: Гацак не е кадрови разузнавач и не се е занимавал с шпионска дейност! Освен ако в ДАНС смятат за шпионаж ето тези теми в негови публикации в последните няколко години:
- поругаването на монументи на съветските воини на българска земя и най-вече паметника в съветската армия в София;
- спасяването на българите от петвековното робство с Руско-турската освободителна война през 1878 г.;
- призивите на български политици за смяна на името на катедралния храм "Александър Невски" и имената на столични булеварди и улици;
- приятелското отношение на българите към Русия и антируската политика на бг елита.
Да, тези теми са крайно неприятни за русофобската ни власт, но те не са шпионаж.
И най-важното от експертна гледна точка - ако Гацак бе шпионин, той в никакъв случай нямаше да третира теми, които силно дразнят властта и нямаше да поставя неугодни въпроси на пресконференциите в МВнР. Просто щеше да предава протоколни вести от България и сухо да информира за събитията, без изобщо да прави критични коментари.
Всъщност "грехът" на руския кореспондент са именно коментарите му, показващи дълбоката пропаст между народните чувства и вражеската ни политика към Русия. Вече не е никаква тайна, че руските свещеници бяха изгонени от България по информация на македонските тайни служби. Дали  Скопие не е замесено и в тази операция на ДАНС? Въпросът е логичен, защото църковната и новинарската афера напълно съвпадат по време.
Всъщност, колкото са шпиони двамата прогонени руски свещеници, толкова е шпионин и Александър Гацак. И пак питам, без да очаквам отговор: кои са данните за шпионската дейност на кореспондента на руския вестник в България?   

Гласове
 
Авторът пише този текст в качеството си на офицер от външното разузнаване в Резидентурата в Югославия (1985-1996)

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ