16 Ноември 2024събота20:36 ч.

Няколко думи

Пари по полов признак

/ брой: 112

автор:Альона Нейкова

visibility 2625

Открай време се налага мнението, че живеем в свят, където равноправието на половете е безспорен факт. Наистина, на представителките на нежната половина на човечеството вече не се налага да протестират срещу забраните да носят панталони, да получават висше образование, да гласуват и да работят наравно с мъжете. Но предразсъдъците отпреди векове, че мястото на жените е до печката и край децата, се трансформират в още по-осезаемо недооценяване на ролята им в обществото.

Публична тайна е, че обикновено заплащането на труда на дамите е по-ниско от възнагражденията на мъжете, работещи на аналогични позиции в даден сектор. И перспективите за скорошно преодоляване на тази несправедливост се изпаряват по-бързо и от вода в пустиня. Ново проучване, направено в 75 държави, сред които е и България, разкри, че заради кризата с коронавируса на жените ще са необходими още 90 години, за да догонят господата откъм доходи. Забележете: тези данни с цели три десетилетия надхвърлят предишни прогнози, което е равно на 50% ръст на по-рано предричания срок. И ако тогава имахме някакви ефимерни надежди, че поне внучките на сегашното поколение имат шанс да изравнят работните си надници с господата, то сега и те рухват като къщи от карти.

Опитайте само да си представите какво ще се случи с и без това големия марж в доходите на двата пола, ако КОВИД-заразата продължи още няколко месеца или (да не дава Господ) години?! И как ще се справим с подобна евентуална пандемия от друга болест, чийто товар притиска най-вече крехките рамене на жените, които трябва да раждат и да възпитават бъдещето на нацията, да се грижат за възрастни родители и същевременно да работят?

Ситуацията няма да се промени, ако се разчита не на специален, обмислен и качествен закон, а само на съвестта на шефовете, определящи какви пари да се платят в края на месеца на всеки от служителите, опирайки се не на преценката за знаещи и можещи, а единствено на принципа: ще му дам повече, защото е мъж и има да храни семейство.

Актуални данни на НСИ потвърждават бетонирането на тази тенденция и у нас, след като разликите във възнагражденията на българи и българки в някои сфери достигат 27%. Равното заплащане за една и съща дейност продължава да е чиста проба мираж в държавата ни, въпреки уж заложените правни гаранции.

Дискриминацията по полов признак е забранена от Кодекса на труда и различни закони в много страни по света, включително и в нашата. Но докога властта ще си затваря очите за скритите й прояви?! И трябва ли да чакаме да мине още почти век, за да се изкорени неравенството в заплащането, незаслужено и непочтено ощетяващо жените?!

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ