16 Ноември 2024събота09:08 ч.

Цялото правителство на Стефан Янев уважи парламента, а премиерът поздрави новия председател Ива Митева

В новия парламент

Oбещания за диалог и промяна заваляха в първия парламентарен ден

Без подкрепата на БСП Ива Митева отново е председател на Народното събрание

/ брой: 139

автор:Ростислава Иванова

visibility 1126

С обещания за диалог и търсене на консенсус по кажи-речи еднакви държавни приоритети, провеждане на ключови реформи - съдебна, социална, образователна и здравна, и намерения за подкрепа на редовно правителство на "Има такъв народ" започна 46-то Народно събрание. Добрите политически послания, с начертани конкретни задачи за свършване на много работа в името на избирателя прозвучаха в декларациите на всички политически сили с изключение на ГЕРБ. Позитивното начало на НС постави доайенът сред депутатите Мика Зайкова от гражданската квота на ИТН, която откри тържествено заседанието и на този парламент. "Суверенът ни избра и аз разчитам на неговата мъдрост. Искам да ви призова да бъдем добри, усмихнати, конструктивни и да работим за мечтата за просперираща България", заяви Зайкова. Тя направи три важни извода от народния вот на 11 юли: "Първо, суверенът ни каза, че не иска да живее повече така, че иска промяна; второ, че не дава мнозинство на нито една от партиите, т.е. - работете заедно, за да осъществите мечтата на България, а мечтите трябва да се сбъдват; и трето, с ниската избирателна активност ни показа, че изборите са демократична процедура, ама да не ги прилагаме много често. Хайде вече да спрем с демократичните процедури и да се захванем на работа. Нито ще е лесно, нито ще е бързо, но е възможно", каза Зайкова. После тя изреди и многото задачи, които трябва да свърши новата власт, включително и несъстоялото се електронно управление, въпреки похарчените милиарди от ГЕРБ.

"Ако заявените декларации за промени, а не постове, са верни, в следващите 14-15 дни ще има правителство. Ако след 15 дни няма кабинет, вероятността за поредни избори е голяма, в това няма нищо неправилно или недемократично", заяви от трибуната зам.-председателят на ИТН и шеф на групата Тошко Йорданов. Според него този парламент бил по-различен и по-близък до реалността на това, което желаят гражданите. Самият факт, че присъства Министерският съвет, означава, че не се срамуват да застанат сред нас, смята Йорданов. Той сбърка и нарече президента "Първанов", но се коригира, че когато Румен Радев даде на ИТН мандата, те ще проведат разговори за политиките, които трябва да се провеждат. "Не мисля, че имаме различия с повечето партии - нито по темата с главния прокурор, нито съдебната реформа, нито унизителните пенсии на нашите майки и бащи. Отговорността е на по-голямата част от залата, защото едва ли някой иска да работи с една парламентарна група", каза Йорданов, визирайки ГЕРБ.
Декларацията на ГЕРБ, прочетена патетично от шефката на групата Десислава Атанасова, не очерта нито един приоритет на партията в новия парламент, а се фокусира върху оплакванията на Бойко Борисов от "своеволията" и "разрушителните действия" на служебния кабинет и лошата управленска програма на ИТН. Атанасова обеща ГЕРБ да е силна, конструктивна и компетентна опозиция и прогнозира, че и 46-то НС няма да просъществува. "Нашият основен опонент няма да са управляващите партии, а хаосът, безидейността и безотговорността в управлението на държавата", обяви гербаджийката. Наложи се водещата заседанието Мика Зайкова да помоли представители на следващите партии да представят приоритетите си, а не да правят анализи или да дават оценки. Атаките на Атанасова към служебния кабинет не бяха подминати от Зайкова, която похвали министрите. След изказването на Христо Иванов от ДБ тя дори вметна, че новите народни представители не тръгват от гола поляна, а има много добри неща и реформи, започнати от настоящото правителство.
"От направените изказвания и декларации бих искал да откроя едно, с известно задоволство. В много от тях чух приоритети, визии, които съвпадат със започнатото от служебното правителство - по отношение на ограничаване на непрозрачното харчене на публични средства, приоритетите в области като здравеопазване и образование, подпомагане на бизнеса и др.", коментира на излизане премиерът Стефан Янев. Той отново заяви, че очаква партиите да сформират работещ кабинет в обозрим срок, който да е основан на важните за държавата приоритети.
Ива Митева от ИТН бе избрана за председател и на 46-то НС с гласовете на "Демократична България", ДПС и прекръстилата се формация на Мая Манолова "Изправи се, БГ! Ние идваме" (ИНИ). Дългогодишната юристка на парламента заемаше поста и в най-кратко просъществувалото 45-то НС. Срещу кандидатурата ѝ гласува само Георги Кадиев от "БСП за България", а групите на левицата и на ГЕРБ се въздържаха. Само БСП подкрепи номинацията си на Кристиан Вигенин за шеф на НС, който в крайна сметка остана зам.-председател на парламента. Останалите заместници на Митева са Росица Кирова от ГЕРБ, съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов, Татяна дончева от ИНИ, Виктория Василева от ИТН и Мукаддес Налбант от ДПС.
 Кадиев обясни, че отрицателният вот за Митева не е личен, а е продиктуван от липсата на разговори на ИТН с останалите партии. Според него изборът на председател обикновено показва и как би бил гласуван един кабинет, но в случая от ИТН не казвали какви са плановете им. Действително до последно и депутатите в парламента не бяха сигурни дали партията на Слави Трифонов ще издигне Митева. "ИТН са победители, а не поемат инициативата. Това ще доведе до провал и на този парламент. Липсата на говорене ще доведе ГЕРБ отново на власт. Трябва да започнем официални и завършващи със споразумение преговори. Да няма импровизации и изненади", настоя депутатът от левицата. Кадиев предупреди, че БСП няма да подкрепи правителство на ИТН, ако няма преговори и не бъде разписан ясен договор за неговите приоритети.
На първия председателски съвет Митева е предложила депутатите да са без лятна ваканция, за да се захванат със законодателна дейност. Това обаче ще бъде решено чрез гласуване в пленарната зала. Още тази седмица се очаква да бъде създадена временна комисия, която да изготви нов Правилник за организация на дейността на НС. ГЕРБ искат изслушване на вътрешния министър Бойко Рашков.
Първият пленарен ден в българския парламент премина без шумни скандали и обидни квалификации. Традиционната обща снимка на народните избраници обаче бе бойкотирана от ИТН и ГЕРБ.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ