16 Ноември 2024събота14:31 ч.

Акцент

Гробището като място за живот

Узрял ли е моментът за закон, който да регламентира цялостно погребалните услуги?

/ брой: 106

автор:Аида Паникян

visibility 1888


Българската общественост бе потресена от зловеща новина: телата на седем плюс още шест души бяха намерени заровени в гориста местност близо до Банкя - недалеч от недействащи вече гробища на с. Клисура. Криминалисти работят по установяването на самоличността на труповете, чийто брой продължава да расте.
Навярно стотици българи, загубили през последните две години свои близки, се запитаха: "Дали действително в урната, която ми дадоха, бе прахта на моя близък?", "Кой ли беше в затворения заради КОВИД-19 ковчег?". Починалите от КОВИД-19 бяха погребвани задължително в затворени ковчези и подобни въпроси от опечалените са логични. Само че в конкретния случай не е ясно дали заровените (не погребани!) тела са само от времето на пандемията.


Веднага след съобщението за първите намерени тела полицията арестува собственика на погребална агенция "Орион". Задържаният Георги Енев не се признал за виновен и твърдял, че става въпрос за грешка, стана ясно от съобщение на прокуратурата. Към момента Енев е обвинен в измама за това, че заблудил близките на починал. Има съмнения, че става въпрос за организирана престъпна група за имотна измама на възрастни и самотни хора, но дали ще се потвърди хипотезата?
При тленните останки на един от починалите бе открита лична карта и той бе идентифициран, бяха установени и близките му. Погребалният агент вземал по 1000 лв. за кремация. По първоначална информация ставало въпрос за хора, починали в хосписи в София. Навярно Енев предлагал услугите си за мнима кремация и си е спестявал разходите. Зам.-председателят на Съюза на погребалните фирми в България Стоян Макреев е категоричен, че

сключването на договори между хосписи и траурни агенции е незаконно

Предстои установяването на самоличността на останалите тела, които са в напреднал стадий на разлагане, стана ясно от думите на началника на на отдел "Разследване" в столичната полиция Стойно Цветков.
"Срещу представен ЕГН може да се разбере дали някой е кремиран или не", коментира оперативният директор на "София крематориум" Михаил Кръстев.
Междувременно се увеличава броят на клиентите на погребалния агент Енев, чиито имена липсват в регистъра на столичния крематориум. От прокуратурата съобщиха, че всекидневно получават сигнали от близки на починали, които не успяват да ги открият в регистрите.
Столичната полиция започна проверки в траурните агенции в търсене на лицензи.

Грозен случай, прецедент или...?

По-скоро - зловещ. Делото се води от районната прокуратура, но е взето на специален надзор.
По неофициална информация, Енев извършвал тези нарушения от няколко години. Кметският наместник на Клисура Камелия Димитрова разказва пред Нова телевизия, че Енев е имал и служител, който копаел дупки за телата и му плащал по 100 лв.
Недопустима дейност, която не само е наказуема, но и обижда паметта на покойниците (независимо дали са самотници или имат заможни близки). Тя е и неморална. Св. Григорий Палама, архиепископ Солунски, казва, че "обожението на човека начева в тукашния живот и завършва в бъдещия. То не се отнася само до човешката душа, но и до тялото му".

У нас

Българинът дълбоко уважава паметта на покойниците си. Изпълнява християнските погребални обичаи - полагане в ковчег, погребване в земята и даване на помени, възпоминания. Отдава им почит и не само на трите големи задушници -  Голяма, Черешова и Архангелова, но и в други важни дни посещава гробовете, поддържа ги чисти. Е, нерядко сме свидетели и на обратното - гробът почистен, но боклукът, вместо в контейнера, е на пътеката или върху съседния гроб. Свидетели сме и на вандалски прояви.   
И все пак, случаят от Клисура ни направи свидетели не само на кощунствено нехристиянско действие, но и на закононарушение.  
Каквото и да е наказанието на Енев, няма гаранция, че някой няма да се изкуши да повтори деянието.

В София

Гробищата и погребенията са щекотлива тема за много български общини и по много причини.
В началото на май общинските съветници Калоян Паргов от БСП, Карлос Контрера от "Патриоти за София" и Веселин Калановски от ДБ представиха доклад, с който настояват временна комисия на СОС с предмет "Анализ на дейността на ОП "Гробищни паркове" да провери гробищата в столицата. Причината са периодичните сигнали и оплаквания от граждани за нередности и нарушения както от служители на ОП "Гробищни паркове", така и от ръководството на предприятието, обединяващо управлението на осемте парка. Имало е многократни проверки, установявани са нарушения, нередности, неуредици и пропуски в Наредбата за погребално-обредната дейност и структурата на общинското предприятие, но общинските съветници не са видели резултати. От доклада става ясно, че и в момента има сигнали, че новото разширение на Централните гробища е нерегулирано, не е ясно как и по какви процедури се извършва, кой е изпълнителят, защото, според доклада, няма проведена процедура по ЗОП. Паргов е категоричен, че Столичната община отделя немалко средства всяка година за тази дейност и трябва те да бъдат разходвани разумно.
Подобно отношение от общинските власти към собствеността ясно показва несправяне със стопанисването й и контрола. Изглежда и като откровена покана не само към вандализъм.



Какво са гробищата за някои европейци?

Гробищата са били и са съществена част не само от нашата, но и от европейската и световната цивилизация. Те са не само свещени и емоционални пространства, независимо от изповядваната религия, но са и свидетели на местната история. В този смисъл Еврокомисията смята, че гробищата в различните градове на Стария континент ясно разкриват тяхната културна и религиозна идентичност. "Ето защо е важно да разглеждаме гробищата като места на живот!"
Публикация от ноември 2021 г. разглежда гробищните паркове в Осло и в Копенхаген като многофункционални обществени пространства. Според авторите е необходим обществен дебат за бъдещето им като специален тип публични пространства.
Гробищата и градините с крематориуми в Северна Европа обикновено са проектирани (често от ландшафтен архитект) и управлявани като "зелени пространства", те са пейзажи (градини и паркове), оформени в местен контекст като културно наследство. Познавачите биха подчертали, че обикновено в гробищата в протестантски страни преобладават дървета, храсти, цветя, трева, докато в католически разчитат на твърди повърхности... В повечето европейски страни те са не само места за скърбене, траур, почитане на паметта на мъртъвците, но изпълняват социални и екологични функции с разбирането, че гробището е

важен елемент от природната система

на града и от културното и историческото му наследство, показател за изповядваните ценности на населението. Публикация от март 2020 г. на автори от Варшавския университет анализират близо 80 европейски гробища като "многофункционално пространство, интегриращо природни и културни среди", разработен е и каталог с проекологични решения.
От различни публикации става ясно, че Франция има Закон за погребалната сфера, Полша - Закон за гробищата и погребенията. 


Има ли решение?

Първите погребални агенции у нас бяха организирани в началото на 90-те години. Сега има около 3 хиляди погребални агенции, а в София - около 170.
В годините бяхме свидетели на не една и две тихи и явни "войни" между погребални агенции в различни градове. През декември 2019 г. за такава се заговори в Стара Загора, когато се разменяха взаимни обвинения за рушвети за информация за починали, докато в това време общинската бе на ръба на фалита. Рекет и палежи на катафалки имаше в Бургас в края на 2017 г. В началото на тази година траурни агенции от Ловеч протестираха срещу монопол на местната администрация, а от общината отрекоха.
Най-вероятно решението за избягване на такива и други нарушения е в евентуален закон за гробищните паркове/погребалните услуги. Той би хармонизирал погребалната дейност в страната и би балансирал интересите на общинските и частните фирми, би намалил злоупотребите със скръбта на опечалените.
В правния мир тези отношения са уредени с подзаконови нормативни актове, както и в няколко закона, сред които за устройство на територията, за вероизповеданията, за здравето и др. Очевидно това не е достатъчно.

Страницата подготви Аида ПАНИКЯН

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ