16 Ноември 2024събота20:31 ч.

Крейзи кънтри

/ брой: 19

автор:Георги Готев

visibility 2675

"Твоята страна е шантава". Това за пореден път ми каза моя брюкселска колежка, която никога не е идвала в България, може би защото предпочита да си прекарва отпуската на вилата си в Сардиния. Но вече знае доста за случващото се в нашата родина - за корупцията, за нежеланието на управляващите да вземат мерки срещу организираната престъпност, за голямата бедност на населението и арогантността на властта - стереотипите, с които страната ни е известна в брюкселските среди.
Трудно ми е да си спомня по какъв повод тя каза за последен път, че България е "крейзи кънтри". Поводи имаше няколко. Дали беше за евромилиона за чалга, дали беше за грозния тупаник около опита на убийство на Доган, който изуми западната публика, дали беше за предстоящия ядрен референдум, в който управляващите подмениха въпроса? Все едно, всеки повод е подходящ.
Тези дни беше представено новото лого на България - някой сполучливо го нарече "шарено кюфте". Поне е шарено, защото предишното кюфте, пардон лого, ми приличаше на настъпено лайно, с извинение, също с форма на кюфте. Дано някой психоаналитик обясни защо, щом чуят за далавера с пиар, на тези клиенти на системата всеки път им се привижда кюфте?
Кюфте България, менте България. В разпространената документация, подкрепяща логото, се оказа, че нито снимката с модерното летище е българска, нито мацките в мола са българки, нито молът е български, нито дори планината отново не е българска (този път са изобразени Френските Алпи, не Скалистите планини в Колорадо, които президентът Плевнелиев направи прочути).
Дали размерът на хонорара за едно лого е рецепта за успех? Логото на "Ролинг Стоунс" с изплезения език го знаят млади и стари в цял свят. Донесло им е стотици милиони, а този, който го е нарисувал, е получил 60 паунда. При нас е същото, но наопаки. За шареното кюфте е платено един милион и шестотин и петдесет хиляди лева от парите на българския данъкоплатец. Очаква ли някой от него някаква полза?
Крейзи кънтри! Толкова ли е трудно да се измисли добро лого? Дайте задачата на деца. Един щъркел, каквито у нас има много, и който е и символ на туристите, които бихме искали да идват редовно, би свъшил работа. Ако е нарисуван от дете, още по-добре. Но у нас одобриха шареното кюфте. Да бяха добавили пържени картофки, поне белгийците биха оценили!
Липсата на способност за комуникация обрича на провал (справедливата) кампания да поставим Македония на мястото й. На "антиквизацията" на Скопие България противопоставя нашенската тиквизация. (Терминът "антиквизация", официален в Македония, се опитва да легитимира политиката на Скопие да краде антично минало от съседите си.) Нима Бойко Борисов, който трябва да представи на най-важната маса на ЕС аргументите на България, е способен да стори това? В България той може да е гигантът с хиляди гласове от всички екрани, но в Брюксел в негово лице комуникацията откри най-малкия лилипут. За да спечелиш една кауза, трябва да я обясниш. Нито един западен журналист хабер си няма защо България твърди, че малка и безпомощна Македония й краде историята, че пакости на отношенията й с Израел и си изгражда алиби за бъдещи териториални претенции. Не дай си боже Борисов да тръгне да обяснява - македонският премиер Никола Груевски ще трябва да черпи.
За България тези дни ще се говори все повече по повод на ядрения референдум. И по тази тема държавата изглежда крейзи. Оставям настрана шизофреничното поведение на правителството, за което е нужен специализиран анализ. Ядрената енергетика е силно печеливш сектор, който прави силна държавата и я обогатява, виждам го в Белгия, във Франция. Но все по-малко са страните в Европа, в които общественото мнение позволява развитието на този сектор. В Белгия например вече е много трудно да се мисли за нови мощности. Затова положителното обществено мнение у нас за ядрената енергетика е огромен национален капитал. Само че правителството на Бойко Борисов работи за унищожаването и на този капитал. Ако българите го оставят на власт, скоро ще плащат за вносна ядрена енергия от Турция.
Европарламентът се готви да обсъди състоянието на демокрацията в България по искане на лидера на групата на либералите, бившия белгийски премиер Ги Верхофстадт. За разлика от нашите зевзеци във фейсбук, в Брюксел никой не вярва, че ваденето на пистолет срещу политически лидер у нас по време на толкова важен конгрес е било инсценировка. Събитието засенчи речта на Доган, в която той нарече Бойко Борисов диктатор и страхливец. Доган също така обвини премиера и за това, че когато го е страх, се обажда в Турция да му решат проблема... Кой е по-турчин от двамата?
Тези послания не бяха чути в шантавата страна България. Щом е така, ще бъдат чути от Брюксел.

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ