16 Ноември 2024събота19:02 ч.

Министерство на енергетиката

Държавната банка на САЩ готова да финансира блоковете в АЕЦ "Козлодуй"

Новите мощности трябва да заработят в края на 2034 г.

/ брой: 95

автор:Дума

visibility 1278

България е в реални преговори с американската държавна банка за експортно застраховане EXIM Bank за осигуряване на финансиране под формата на заем за изграждане на новия 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". Това стана ясно от съобщение на Министерството на енергетиката за днешната среща на служебния енергиен министър Владимир Малинов, който е на посещение в САЩ,  с Рита Люис - председател на борда на директорите и президент на EXIM Bank.
Люис е заявила, че банката ще започне действия на оперативно ниво, за да осигури финансиране съгласно графика на парламента за изграждането на новата мощност. Според този график следващото лято трябва да е подписан договорът за построяването на реактора съвместно с "Уестингхаус" и корейската "Хюндай. Блокът трябва да заработи в края на 2034 г. Според различни оценки за двата нови реактора с оборудването на американската компания "Уестингхаус" ще са нужни между 15 млрд. и 20 млрд. долара.
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, заяви, че ще се надява наличието на държавната американска банка в портфолиото на проекта да привлече и други финансиращи институции. За момента не е ясно какво финансиране може да осигури EXIM Bank и какви други инвестиции трябва да бъдат привлечени, включително и средства от българската държава. EXIM Bank е официалната институция за експортно кредитиране на САЩ, която се занимава с реализирането на проекти на американски компании в други държави и има за цел да предостави пазар на американски компании за проекти, които са в процес на набиране капитал. Финансирането на ядрени мощности не е нещо ново за банката, която вече все решение за финансиране на инженеринга и проектирането на новите румънски реактори на АЕЦ "Черна Вода".
Срещата с представители на банката е станала след проведено преди това заседание на Управляващия комитет по Междуправителственото споразумение между България и САЩ за сътрудничество по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и ядрената програма за граждански цели на България. То се е състояло в Департамента по енергетика на САЩ във Вашингтон. В него е участвал и Петьо Иванов, шеф на проектната компания "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности", която ще е инвеститор в проекта. От американска страна се е включил помощник-секретарят по международните въпроси в Департамента по енергетиката на САЩ Андрю Лайт, който вече бе на посещение в България.
На заседанието е обсъден и изборът на "Хюндай", за изпълнител на проектирането, изработването, доставката и монтажа на оборудването на VІІ блок и въвеждането в експлоатация на новия блок.
В момента проектът е на етап приключено първоначално инженерингово проучване и проектиране за изграждането на VІІ блок, договор за което бе сключен между "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности" и "Уестингхаус". То трябваше да даде приблизителна цена за ядрения остров на новата мощност, но предстои тя да бъде уточнена в ново инженерингово проучване, за което договор трябва да се сключи до юли 2024 г.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ