16 Ноември 2024събота13:33 ч.

Булевард/Срещи

Дения Пенчева:

Аз съм млад човек, с модерно мислене...

Но във всичко има граница, която не трябва да прекрачва, за да не се стигне до най-обикновена чалга - казва младата изпълнителка, ученичка на народната певица Гуна Иванова

/ брой: 30

автор:Георги Аргиров

visibility 6302

Дения ПЕНЧЕВА e родена на 11 юни 1989 година в София, родът й е от Костенец. Завършила е Руското дипломатическо училище в София и "Актьорско майсторство за музикален театър" в Нов български университет. Първите си стъпки прави в детския радиохор към Българското национално радио. По-късно става ученичка на популярната народна певица Гуна Иванова. Била е солистка на младежката формация на ансамбъл "Чинари" с главен художествен ръководител Асен Павлов. В момента гради самостоятелна кариера на певица, дизайнер и актриса.

- Кога започнахте да вземате уроци по пеене и при кого?
- На 5-годишна възраст започнах да ходя на уроци. Мои учители са били Гуна Иванова, Дали Иванова, Бинка Добрева и Етиен Леви.
- Какво ви подтикна да станете певица? Имате ли близки, които са се занимавали с пеене или музика?
- Смело мога да кажа, че музиката е моят живот. От много малка пея и винаги съм искала да бъда певица и да се занимавам с музика. Моята прабаба е била много добра фолклорна певица. В моя живот всичко се е стичало плавно, ставало е от само себе си. Това е път, който съм следвала непрекъснато. Започнах като хорова певица, но се преориентирах към фолклорната музика. Всички, които имат някаква цел и мечта, извървяват този път. Който и мой близък да попитате, ще ви отговори, че цял живот съм искала да бъда певица.
- Разкажете нещо повече за вашето семейство.
- Родителите ми са обикновени хора - майка ми е стоматолог, баща ми е инженер. И двамата много ме подкрепят и се радват на успехите ми.
- Все пак защо избрахте народната музика?
- Българският фолклор е наше изключително национално богатство и ние трябва да се гордеем с него. Той е отражение на много паметни събития от българската история. И не само... Смятам, че младите хора не трябва да го пренебрегват, а да  слушат, да обичат народната музика. Мнозина са ме питали защо съм се насочила именно към фолклора, към народните песни. Винаги им отговарям, че целта ми е да приобщя към народното творчество младото поколение.
- Ако не греша, вие сте участвали в Детския хор на Българското национално радио. Наскоро  радиото отбеляза своя 80-и рожден ден. С какво чувство сте запомнили "Лидерът на ефира"?
- Именно в БНР бяха моите първи музикални стъпки. Запазила съм много топли чувства и спомени от онова време. Когато бях петгодишна, родителите ми ме записаха във вокална група  "Радиодеца" на Българското национално радио, в която няколко години по-късно участвах като солистка.
- Кога започнахте да работите с Гуна Иванова?
- Когато бях на 14 години.
- Какво научихте от нея?
- Много неща. Тя беше човекът, който, както се казва, ме запозна с фолклорната музика.
- Участвали сте във фестивала "Пирин фолк" в гр. Сандански. През кои години е било това участие и какви награди сте получили?
- Участвах през 2006 г. в конкурса за изпълнително изкуство, а през 2008 г. се явих на конкурса за авторска песен. Тогава спечелих  наградата на Министерството на културата.
- Вие сте красива млада дама, вероятно имате приятел, но искам да ви попитам, как се справяте с вълните от обожатели, които несъмнено има около вас?
- Благодаря Ви! Разбира се, вниманието от страна на силния пол силно ме ласкае. Но мисля, че се справям, дори и с най-настоятелните...
- Вие се налагате като певица, която изпълнява народните песни с нов, модерен аранжимент. Това не "разваля" ли българската народна музика или обратно, по този начин тя става "по-разпознаваема" за младата публика?
- Разбира се, че има граница, която не трябва да се прекрачва. Аз съм млад човек, с модерно мислене. Предвид цялостната визия на музиката в днешно време, на видеоклиповете и интерпретацията на песните, за да има дълъг живот българският фолклор и да се слуша от младите хора, мисля, че трябва да бъде модернизиран. Разбира се - с мярка, защото в противен случай се стига до най-обикновена чалга.
Обичам да експериментирам и благодаря на онези, които ме слушат и харесват моите песни. Смея да твърдя, че повечето от слушателите ми са млади хора. Това само по себе си е постижение за мен и за популяризирането на фолклорната ни музика.
- Учила сте в Руското дипломатическо училище в София. Какво получихте от него?
- Да, завърших дипломатическото училище към Руското посолство. Средата, в която се обучавах, до голяма степен ме изгради като личност, научи ме на дисциплина, на отговорност. Неща - от изключителна важност за успех в личния живот и в кариерата за младия човек. Щастлива съм, че съм руски възпитаник. Определено средата и хората, с които общувах, са повлияли върху изграждането ми като личност и избора на призвание.
- Защо се кандидатирахте за евродепутат на отминалите избори за Европарламент?
- Имах кауза, която исках да подкрепят повече хора, за да стигне тя до широката аудитория. Исках и искам да се погледне с други очи върху развитието на читалищната дейност, защитата на интелектуалната собственост и отношението към българския фолклор, за отстояване на националната ни идентичност. В момента работя по реализацията на проект, свързан с моята кауза. Надявам се много скоро да се чуе за него.
 - Завършили сте актьорско майсторство, имате ли амбиции да се изявите и на театралната сцена или в някой филм?
- Много бих искала. Аз съм творческа натура и за мен е важно да се развивам в тази насока. В университета съм се учила от голямата актриса Цветана Манева. В момента се занимавам и с дизайн. Имам собствена марка обувки, бижута и аксесоари. Надявам се в скоро време да уредя и изложба с мои творения. Според мен всеки, който се занимава с изкуство, трябва да бъде креативен и универсален, да разбира от всичко.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ