Депутатите отхвърлиха изборния кодекс "Фидосова"
Парламентът спря работа заради липса на кворум, Борисов дал два депутатски пръста в помощ
/ брой: 19
Със 110 гласа "за", 74 "против" и 8 въздържали се парламентът вчера гласува на първо четене проекта за нов Изборен кодекс, внесен от Мая Манолова от Коалиция за България и група депутати. Кодексът беше плод на няколкомесечен труд заедно с граждански организации, преди да влезе в пленарната зала.
ГЕРБ излезе със свои промени в сегашния закон, написан при предишното Народно събрание под егидата на Искра Фидосова, напуснала по-късно партията и политиката. Промените, внесени от Андон Андонов от ГЕРБ и група народни представители, бяха отхвърлени от НС, защото бяха подкрепени само от 73 депутати от ГЕРБ, 66 бяха "против", а 40 се въздържаха. Депутатите на Бойко Борисов и вчера настояваха, че няма нужда от нов Изборен кодекс, а само от корекции в стария, по който се проведоха последните избори и който беше многократно критикуван.
Разбирам драмата и мъката на ГЕРБ, Изборният кодекс на Фидосова е отхвърлен и никога повече няма да има фалшификация на бюлетини, никога повече ГЕРБ няма да печели избори, никога повече Цветанов няма да бъде вътрешен министър, а Борисов премиер, каза председателят на временната комисия за изработване на нов Изборен кодекс Мая Манолова. По думите й Народното събрание гласува нов Изборен кодекс, който е изработен за първи път с гражданското общество. Гражданите няма да ви простят за обидите, които казахте от тази трибуна. Големият отсъстващ от дебатите по новия кодекс е ГЕРБ, каза Манолова.
Избори не се печелят с изборни правила, а с доверието на хората. Сложихме точка на Костинброд, сложихме точка на фалшификациите с бюлетини, сложихме точка на кодекса "Фидосова", каза Манолова.
Към обед, докато течеше обсъждането на законопроекта за автомобилните превози, парламентът се оказа без кворум. След поименно преброяване председателят на НС даде повторно обедна почивка, за да се съберат наличните народни представители. Липсата на достатъчно депутати даде повод на Цецка Цачева да поиска оставката на правителството. Според нея категорично ясна била невъзможността на този състав на 42-то НС да води смислен парламентарен живот. Цачева каза, че парламентът бил в тежки зависимости между три от парламентарните групи, които са задкулисни и неясни, и че е безсмислено да се правят каквито и да е усилия за реанимирането му и имитацията на дейност.
"Дадох не един, а два гласа дадох на БСП и ДПС, за да продължи заседанието на парламента, но те пак не можаха да си осигурят кворума в залата". Това написа от новата си трибуна фейсбук лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, според когото кворумът е грижа на управляващите. От ГЕРБ казаха, че следят ситуацията и не изключиха нов вот на недоверие.