15 Ноември 2024петък04:02 ч.

Да поникнеш като Нико

/ брой: 231

автор:Велин Георгиев

visibility 983

От книга към книга... Човек е една набързо прочетена книга. Затова от време на време посяга към уж прочетената вчера, а се заглежда в съхраненото в нея за нас и тези след нас. И за сетен път си казва, че няма по-верен и мъдър другар на живия от неговия спътник - книгата.
"В начале бе слово" е казано още в книгата на книгите и по-точно в Евангелие от Йоан. Четеш и пак си казваш: Ама в това е имало и друго нещо, което съм подминал в бързината...
Така съм. Та затова се впечатлявам и от новата книга на моя български събрат, бесарабския българин Нико Стоянов. Затова от много дни и нощи съм вторачил взор и мисъл във "В начале бе слово", която възприемам като летопис на едно Ново Българско Възраждане. Тя е христоматия на непогиналия български дух, прескочил Дунава и поел нататък, за да се върне не като никой, а като Нико: здрав, прав, умен, певец на българския дух, в ръка с тази съдбовна негова, а и за нас, книга, с която да седне на капрата на легендарния Файтон.
Как да не му кажеш: Добра среща, приятелю, събрате, брате!
Да поникнеш като Нико от българска семка и да сътвориш знаково четиво като събрата си Паисия, е подвиг.
Вглеждайки се дълбоко назад във времето, той стига до убеждението, че свободата на печата е майка на всички свободи...
И посяга към молива и листа...
И започва да реди думи и в мерена, и в немерена реч, повтаряйки: Аз съм българче...
Всичко това се случва далеч зад пределите на физическите граници на днешна България - в Нова Ивановка Българска, в Бесарабия, Украйна... И там прокудените му предци са носели на езика си българското слово. То преминава в кръвта на новородените - от поколение в поколение. Така и роденият далеч зад Дунава Нико Стоянов се оформя с българско самосъзнание, твори на своя роден прадядовски български език, пише песни, публицистика, защото е издигнал в принцип най-красивия поетичен химн: "Върви, народе възродени". За да каже един ден на всеослушание, че ще издава вестник "Родно слово". Казва и го доказва още в далечната вече 88-а година на миналия век. И това "Родно слово" се родее с оная бяла лястовица, излетяла от гнездото на българската словесност, то е Никовата прелетна птица. Казах: книга-христоматия, книга хроника на едно Ново Българско Възраждане, ярък знак на безсмъртния ни Дух.
Тук вече не върви да казвам думи под линия. И това е над линията. Защото Нико Стоянов е носител на редица руски, български, украински и молдовски отличия. Той влезе вече в читанките на българчетата в Молдова със стихотворението "Българин да си остане".
Ето този писател ще бъде на капрата на Файтона днес от 18 ч. с книгата си "В начале бе слово".
 



Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ