15 Ноември 2024петък03:55 ч.

67% от българите са разочаровани от ГЕРБ

Инцидентите с чуждите туристи и разрешението за проучване на шистов газ са с най-голям негативен отзвук, показва проучване на "Алфа рисърч"

/ брой: 216

автор:Деси Велева

visibility 1981

ГЕРБ разочарова повечето българи, тъй като не се справя по-добре с управлението на страната от предишното правителство. Това показва проучване на политическите и обществените нагласи на социологическата агенция "Алфа рисърч" през септември. 67 на сто от хората са заявили, че управляващите не са оправдали очакванията им. Оценките за икономическото състояние на страната и на домакинствата продължават да бъдат силно негативни. Това проличава и от твърдението на 51 на сто от хората, че икономиката ни върви надолу. Над 40 на сто пък са категорични, че финансовото състояние на семействата им се влошава.
Отрицателните оценки продължават да доминират по отношение на правителството, а премиерът Бойко Борисов е загубил 5 пункта доверие от май. Според проучването хората дават противоречиви оценки на министрите, което според социолозите говори за липса на единност и екипност в правителството. От "Алфа рисърч" отбелязват и безпрецедентно ниското доверие в парламента, което продължава да пада през последните месеци.
Сред събитията, предизвикали най-значим негативен отзвук през последните три месеца, са инцидентите с чуждите туристи по Черноморието, продажбата на "Булгартабак" и правителственото разрешение за проучвания за добив на шистов газ.
Ивайло Калфин и Росен Плевнелиев ще отидат на балотаж, стана ясно от проучването на "Алфа рисърч". За кандидата на ГЕРБ са заявили, че ще гласуват 22,9 на сто от българите, а за Калфин - 14 на сто. На трето място е Меглена Кунева с 11 на сто от гласовете. Преразпределянето на процентите само сред гласуващите показва 38,5% подкрепа за Плевнелиев, 23,5% за Калфин и 18,4% за Кунева.
Според шефката на "Алфа рисърч" Боряна Димитрова ролята на ДПС на предстоящите президентски избори е голяма, но още няма индикации за кого ще гласуват симпатизантите на партията. 300 000 гласа от ДПС могат да доведат до големи разлики в резултатите на кандидатите особено при ниска активност, прогнозира Димитрова.

Цветанов понася най-много негативи от скандала с подкупа

От "Алфа рисърч" са направили и допълнително експресно проучване по повод скандала с поискания подкуп на Росен Плевнелиев. Резултатите от анкетата показват, че "приятелският огън" на Цветан Цветанов към кандидат-президента получава широк обществен отзвук. Най-много негативи понася именно Цветанов, като 64 на сто от българите смятат, че той е направил гаф, като първо е разказал за случая, а после се е оправдавал. Голям процент от анкетираните са на мнение, че Плевнелиев също носи отговорност като не е съобщил на компетентните органи. 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ