14 Ноември 2024четвъртък19:54 ч.

Фалшиви сайтове мамят с бързи кредити

Съмнителни фирми събират такси за разглеждане на документи

/ брой: 144

автор:Дума

visibility 1822

Увеличават се измамите на хора, търсещи бързи кредити, от фирми-фантоми, предупредиха от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК). По информация от контролните органи измамници все по-често създават фалшиви интернет сайтове и обяви, в които използват търговски марки и други отличителни знаци на легитимни компании, предоставящи потребителски кредити. Най-често използваните данни са Единен идентификационен код (ЕИК) на компанията, номер на вписване на фирмата в Регистъра на финансовите институции, адрес, кредитна документация с подпис на представляващия, в това число и Стандартен европейски формуляр с информация за отпусканите кредити.
Измамниците се представят за служители на компаниите, отпускащи кредити и заблуждават потребителите, че ще им съдействат за финансиране, както бързо и лесно одобрение. Целта на измамниците е от хората да бъдат събрани такси за разглеждане на документи или за отпускане на кредит, или да бъдат събрани лични данни.
От АОНК призовават потребителите да бъдат особено внимателни и дават някои съвети, които да им помогнат да отличат легитимните компании, които предоставят бързи заеми, от измамниците. Важно е да не се доверявате на нелегитимни сайтове, избягвайте посещения в набързо сглобени и непрофесионално изглеждащи сайтове. Избягвайте обяви в групи в социалните мрежи, страници за малки обяви, хартиени обяви с телефон, залепени на гаражи, спирки и прочие, предлагащи отпускането на кредити от съмнителни фирми, бързо и сигурно одобрение. В никакъв случай не се съгласявайте да плащате такси за одобрение, за писане на документи или други. Точно по този начин измамниците целят да се доберат до средствата на потребителите, посочват от АОНК. Легитимните компании от бранша имат процедури, които не изискват от клиентите да плащате за кредитна оценка, за одобрение или за изготвяне на договор за кредит, посочват от браншовата организация.
Документ за самоличност (най-често лична карта и “селфи” с лична карта при онлайн процедура) се предоставят преди, а не след одобрение за договор за кредит, обясняват от АОНК. Няма как имената на юридическите лица, с които сключвате договор, да са изписани само на латиница - в общите условия и цялостната документация те трябва да присъстват и на кирилица, допълват от организацията.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ