16 Септември 2024понеделник23:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мнозинството се пропука, закон на ГЕРБ не мина

Опозицията вкупом отхвърли проекта за конфискация на имущество, управляващите събраха едва 70 гласа

/ брой: 155

автор:Ралица Николова

visibility 1225

Скандален законопрект на ГЕРБ успя да обедини всички опозиционни сили и да пропука мнозинството. За първи път управляващите не прокараха свой текст и то заради отсъствието на собствените си хора. След близо 3 часа дебати и спорове дали законът да бъде гласуван, в залата се събраха едва 70 гербаджии. Опозицията обаче, включително независимите, бутна законпроекта с 95 гласа "против". За първи път мнозинството изпусна депутатите си до такава степен, че да се бламира текст, внесен от Министерския съвет.
Проектът за закон за конфискацията на имущество, придобито от престъпна дейност, бе рожба на Маргарита Попова. Правосъдната министърка изслуша целия дебат, а след гласуването тихомълком напусна сградата и се скри от репортерите. В кулоарите се прокраднаха коментари, че заради многото спорни моменти в законопроекта ръководството на ПГ на ГЕРБ посъветвало депутати да гласуват по съвест. Нито един от народните избраници от останалите групи обаче не подкрепи документа. В парламента, за да гласува, дойде дори Делян Пеевски от ДПС, който едва ли има повече присъствия в залата от Ахмед Доган.
Законът "Попова" е сред най-амбициозните планове на ГЕРБ за реформа в правосъдието. С него се създава комисия, подобна на бившата "Кушлев", която обаче би имала огромни правомощия. Самите управляващи признаха по време на дебатите, че има спорни текстове, но те щели да бъдат изчистени между първо и второ четене.
Законопроектът позволява на бъдещата комисия да прибира в полза на държавата имоти на лица, които имат разлика в доходите и имотното състояние над 150 000 лв. Конфискацията може да се прилага без влязла в сила присъда, само при повдигнато обвинение. Хората освен това ще трябва да доказват доходи отпреди 15 години, а това противоречи на давността на документацията в повечето административни органи.
Димо Гяуаров от Синята коалиция обяви законопроекта за престъпление срещу обществото. От левицата предупредиха, че правомощията на новата комисия могат да се използват за политическа саморазправа с опоненти на сегашната власт. Екатерина Михайлова възрази остро срещу това, че се въвежда възможността за гражданска конфискация и много граждани могат да останат без имущество, въпреки че не са доказани престъпници. От ДПС обявиха законопроекта за стъпка, която връща държавата в тоталитаризма. Независимите депутати също бяха резервирани и призоваха за промени в някои текстове.
Проектът не бе подкрепен и от комисията за контрол на ДАНС, от месеци правозащитни организации и юристи възразяват публично срещу идеите на Попова. Според правилника законът може да бъде внесен повторно най-рано след 3 месеца - и то само след съществени промени в основните му положения.
 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ