11 Ноември 2024понеделник22:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Ликвидация

/ брой: 274

автор:Мая Йовановска

visibility 2717

Тютюнопроизводството е труден поминък. То е типично за България открай време. Защото благоприятни за неговото развите са климатичните условия, имаме традиции, хората, които го работят, имат опит, а и у нас има производство на тютюневи изделия. То се развива в няколко района на страната. Хората, които си изкарват хляба от тютюна, трудно биха се реализирали в други области. Тютюнопроизводството обаче осигурява валутни приходи за страната ни. Дори в условия на криза и след необоснованато предсрочно повишаване на акциза върху тютюневите изделия, и то по начин, който удари именно българското производство, "Булгартабак" отчете повишаване на приходите от износ на цигари. Но явно това управляващите съвсем не ги интересува. И докато пазарният дял на "Булгартабак" намалява, както и на другите легални играчи, контрабандата, по мнение на специалистите, е надута до краен предел - почти 40 на сто. Какво се случва обаче с тютюнопроизводителите?
В страната тръгна вълна от протести. Основното искане на хората е в бюджета за следващата година да бъдат включени 73 млн. евро за национални доплащания за тютюна. Земеделците, които се трудят при тежки условия, в едни от най-бедните български общини, искат и да бъде изработена национална стратегия за сектора и дори са готови да сътрудничат за това на отговорните институции и организации. Да, ама нищо не получават в замяна от управляващите. Напротив. Те бяха попарени от шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, която заяви, че исканите от протестиращите тютюнопроизводители милиони не са заложени в проектобюджет 2011 г. Явно производителите имат още някаква надежда, че до окончателното приемане управляващите могат да се смилят над тях и да заложат така необходимите им средства в бюджета.
При тези обстоятелства има сериозна опасност, ако не получат парите си, хората буквално да останат гладни, защото тютюнът е основен поминък за тях. У нас има регистрирани около 45 хиляди тютюнопроизводители. Заедно със семействата им и с обслужващия сектор това са около 100 хиляди души, които на практика ще бъдат засегнати от политиката, която водят управляващите в този бранш. Но вместо тютюнопроизводителите да получат така необходимите за оцеляването им пари, ще се отделят средства за трансформиране на сектора. А под трансформиране всъщност се има предвид ликвидиране. Защото на тези хора, които средно са около 60-годишни и цял живот са работили само на тютюна, им предлагат безперспективни и скъпоструващи варианти като гледане на памук, маслини и шипки.
Явно, за да са сигурни, че секторът напълно ще бъде ликвидиран, управляващите са подготвили и още една брадва - промяна в Закона за тютюна. Кашата в предлаганите промени е пълна и ще създаде още по-голяма каша - както на пазара, така и като следствие върху тютюнопроизводителите, на които вече няма да им бъде гарантирано изкупуването на продукцията. А ако бъде изкупена, то това ще става на възможно най-ниските цени и така тютюнопроизводството ще бъде окончателно ликвидирано.
 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ