12 Август 2024понеделник12:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Как цунамито ни отнесе реакторите

/ брой: 62

автор:Георги Готев

visibility 2648

Народното събрание трябва да пита управляващите защо допускат България да плаща сметката за промененото обществено мнение в ЕС след ядрената трагедия във Фукушима.
Размерите на катастрофата в японската централа изобщо не бяха ясни, когато комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер покани министрите на енергетиката, както и ядрени регулатори и ръководители на европейски ядрени концерни на спешна среща в Брюксел. Тя се проведе в сряда, с участието на министър Тайков.
Уж нямаше да бъдат вземани решения, но накрая Йотингер обяви, че единодушно било решено да се подложат ядрените централи в Европа на "стрес тестове", по различни критерии, които ще бъдат взаимствани от най-строгите национални критерии в отделни страни-членки.
В ЕС има 134 АЕЦ в 14 страни. Общо в Европа те са 195. Йотингер каза, че стрес тестове би следвалало да се проведат и в страните партньори на Евросъюза, каквито са Швейцария и Русия например.
Само часове преди това комисията изобщо не беше наясно в какво се състоят стрес тестовете. Предложението беше дошло в неделя от Николаус Берлакович, министър на околната среда на Австрия - страна, благословена с високи планини, бързи реки, която няма нужда и не желае да развива ядрена енергетика.
Във вторник Йотингер каза по телевизия АРД, че Европа трябва да осъзнае, че в предвидимото бъдеще ще трябва да се откаже от ядрената енергетика. Изказването е любопитно. Йотингер, който е съпартиец на канцлера Ангела Меркел и е бивш премиер на Баден-Вюртенберг, беше в това си качество голям защитник на ядрената енергетика. Сега обаче Меркел е изправена пред решаващи местни избори, включително в Баден-Вюртенберг, традиционен бастион на нейния ХДС, загубата на който би могла да доведе до падането на правителството й. Затова Меркел взе завой от сто и осемдесет градуса и се отказа от взетото миналата есен решение за продължаване с петнадесет години на експлоатацията на 17-те германски АЕЦ, които по-рано беше предвидено да бъдат закрити през 2021 г. Освен че спира седем от тези централи, построени след 1980 г., Меркел нареди и своеобразни стрес тестове в останалите реактори, без да чака решение на ЕС. Обяснението е, разбира се, че след цунамито 80% от германците са за затварянето на тези централи, а 53% - за затварянето на всички германски ядрени реактори, колкото се може по-бързо.
Запитах Йотингер каква е неговата оценка за нивото на ядрената сигурност в ЕС. Той отговори, че то е много високо във всички страни от Евросъюза, които развиват ядрена енергетика. Няма съмнение: Йотингер говори едно в Брюксел и друго - за пред германските медии. Но има един въпрос, по който Йотингер е последователен: това е спирането на проекта "Белене". Пред радио "Дойчеландфунк" той каза, че проектът трябва да бъде преразгледан, като трябва да бъдат поставени въпроси за техническата и сеизмичната безопасност. Отделно говорителката на Йотингер каза, че бъдещето на централата е в неизвестност, защото българските власти не могат да намерят европейски инвеститор. Когато се появи инвеститор и получим плановете, тогава ще се произнесем, каза тя.
На 22 юли влиза в сила Директивата за ядрена сигурност на ЕС, според която, когато страна-членка строи нова централа, тя е длъжна да уведоми комисията, без чието положително становище не е възможно да се осигури финансиране - нито от Европейската инвестиционна банка, нито от частните банки. Без зелена светлина от комисията нито една АЕЦ в ЕС не може да разчита на европейско или международно финансиране, обясни говорителката на Йотингер.
Трайков допусна, че проектът "Белене" може да бъде замразен за 10-20 години, докато се появят реактори със значително подобрена система за защита. Той обясни, че вече поръчаният реактор за "Белене", който е почти готов, можело да се монтира в "Козлодуй". Това би означавало прекратяване на проекта за АЕЦ "Белене" в този му вид, каза буквално той.
България е истински Черен Петър в ЕС що се отнася до ядрена енергетика. Четири блока от АЕЦ "Козлодуй" бяха закрити поради позицията на ЕС при преговорите, която повече приличаше на шантаж. Сега България е единствената страна, на която се отказва зелена светлина за де факто текущо строителство на АЕЦ. Особено след изказванията на Трайков, вероятността в Белене никога да няма АЕЦ след аварията във Фукушима е близка до сто процента.
Доколкото чета български медии, премиерът Борисов беше казал, че без "Белене" токът в България щял да поскъпне осемнадесет пъти. Не ми е известна методиката му на изчислние, но е вярно, че без ядрена енергетика България няма бъдеще. Проблемът е, че след Фукушима "Белене" е отписана по линия на отказа от финансиране, но пети и шести блок на АЕЦ също са в прицела на Йотингер посредством въпросните "стрес тестове". Те ще бъдат измислени така, че да доведат до затварянето им. Трайков знае, но си мълчи. Очевидно угаждаме на предизборните игри на една чужда страна. Но какви ще са последиците? За това трябва да бъде питан Борисов.

ИПИ: В 22 общини няма работеща аптека

автор:Дума

visibility 75

Геомагнитна буря удари Земята

автор:Дума

visibility 92

БСП тръгва към изборите обединена

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 152

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 80

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 81

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 97

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ