11 Ноември 2024понеделник18:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

До откат

/ брой: 96

автор:Мая Йовановска

visibility 2431

Мая Йовановска


Инфлацията в България се забавя през април, но страната остава сред първенците в ЕС по най-високи цени. Това е констатация на "Евростат". Ден-два по-рано родната статистика съобщи, че годишната инфлация в България през април се е забавила до 11,6%, след като предходните месеци беше 16% - през февруари, и 14 на сто - през март. Всъщност онова средно аритметично, дето е като свинското със зеле (а знаете, че народът рупа зелето), показва доста по-високи стойности на поскъпване при храните. По данни на НСИ за последните 12 месеца техните цени са се увеличили с 15,8%, а за миналата година - с 26 на сто. Например прословутото зеле е поскъпнало с над 39%. Един от аргументите на производителите за вдигането на цената конкретно при хляба е: заради силно повишените цени на енергията. Впрочем с цените на енергоизточниците се оправдава целия бизнес.

Да припомним, че миналата година, след като получиха исканите компенсации заради скъпия ток, работодателските организации призоваха бизнеса да намали цените. Тогава четирите големи бизнес организации определиха решението за компенсиране на цени на тока над 200 лв. за мегаватчас като "национално отговорно решение в интерес на конкурентоспособността на българската индустрия". Този призив остана глас в пустиня и не се намериха (съвсем очаквано) луди да свалят цени.

Междувременно цените на тока доста намаляха и бизнесът не получава компенсации. Даже за пръв път на борсата бяха отчетени в определени часови зони нулеви цени на тока, като средната цена за 21 май например беше 58,79 лв. за мегаватчас. Родният бизнес обаче продължава да иска компенсации, пише на писма на Гълъб Донев, и се жали, че опасността не била отминала. И това, ако не е наглост... По-ниски са цените на газа, метана, пропан-бутана, дизела, бензините. Така че, скъпи бизнесмени, вдигането на цените вече не може да бъде обяснявано и оправдавано с поскъпването на енергията. Нито пък с това на суровините - поевтиня и зърно, и царевица, и торове, и т.н. Поскъпването обаче продължава. Всички ние го усещаме ката ден в магазина или когато плащаме сметките си. Топлофикации искат огромно поскъпване, стигащо до над 170%, а цената на газа върви стремглаво надолу. Впрочем къде са обещаните проверки за спекула и необосновано напомпани цени? А ще има ли наказани или всичко ще потъне като вода в пясъка. Свободен пазар? Конкуренция? Не, важна е печалбата, а много натрупаха и свърхпечалби. Алчността на българския бизнес е изключителна. 

До откат.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 943

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 494

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 556

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 486

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ