11 Ноември 2024понеделник10:37 ч.

ВРЕМЕТО:

В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната. В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната.

По-голямата част от страните в Южното полукълбо подкрепя Русия, пише изданието American Thinker. Авторът на статията се позовава на изследване, което нагледно показва, че държавите от "глобалния Юг" имат много повече причини да застанат на страната на Мос

САЩ и Европа са зад Украйна, Южното полукълбо е на страната на Русия

/ брой: 60

автор:Дума

visibility 1016

Андреа УИДБУРГ


По време на руско-украинския конфликт Киев получава най-голяма подкрепа от Европа, която отдавна се страхува от Русия, както и от Америка, която има особена страст към слабата страна и чиито политици може би пълнят джобовете си с украински пари. И все пак, с изключение на Нова Зеландия и Австралия, по-голямата част от Южното полукълбо подкрепя Русия. С други думи, на страната на Путин е не само Китай, а почти всички страни в тази част на света.
Една от причините, поради които руската икономика успява да се противопостави на западните санкции, е, че останалият свят с удоволствие и без каквато и да е принуда си сътрудничи с Москва. Оказва се, че страните, които не са част от американо-англо-европейската ос, обичат и уважават Русия.
Аз научих за това благодарение на много интересната статия на Кришен Мехта, член на борда на Американския комитет за съгласие между САЩ и Русия (ACURA) и старши научен сътрудник по въпросите на глобалната справедливост в Йейлския университет. Той написа есе, в което представи пет причини за такава подкрепа.
От 6,3 милиарда души, живеещи извън пределите на Запада, 66% се отнасят положително към Русия, а 70% - към Китай.
В отделните региони положително отношение към Русия имат: 75% от жителите на Южна Азия, 68% - на френскоезична Африка, и 62% - на Югоизточна Азия.
Общественото мнение за Русия остава положително в Саудитска Арабия, Малайзия, Индия, Пакистан и Виетнам.
По думите на Мехта, това са значителни числа. Той предлага пет причини, с които може да се обясни такова отношение. Аз цитирам основните аргументи на Мехта, а след това добавям свои собствени коментари.
Първо, "глобалният Юг не вярва, че Западът разбира или съчувства на неговите проблеми".
Докато Западът е обсебен от джендърски въпроси, локдауни и изменението на климата, Южното полукълбо живее в реалния свят, в който цари бедност (задълбочавана от лудостта за инвестиране в екологични концепции), глад и високи цени на електроенергията поради безумието, свързано с войната и климатичните промени. Моя приятелка, често пътуваща до Камбоджа, ми разказа това: западните ковидни ограничения, които сложиха край на туризма и разрушиха веригата за доставки на стоки от Югоизточна Азия до Америка, са оставили приятелите й без средства за съществуване и тя е удивена, че те изобщо са успели да оживеят. През това време Русия, Китай и Индия изпращаха ваксини в страните от Южното полукълбо (въпреки че и освен това са направили много добро).
Второ, "историята има значение: кой какви позиции е заемал в епохата на колониализма и след получаването на независимостта".
С други думи, страните, които преди са били европейски колонии, все още запазват негодуванието си към бившите колонизатори и смятат, че именно съветският блок ги е подкрепял в борбата за независимост. И тук няма значение, че страните от социалистическия лагер им помогнаха: Първо, за да разрушат "свободния свят", и, второ, защото възнамеряваха да ги поставят под комунистически ботуш. Важно е това, че съветският блок - тоест руснаците - стана проводник на промените.
Трето, "конфликтът в Украйна се разглежда от глобалния Юг основно като проблем за бъдещето на Европа, а не на целия свят".
Наистина няма спор по този въпрос с Южното полукълбо. Този конфликт е чисто европейски. Путин, може би, иска да осъществи съветското предназначение - да господства в цяла Европа и Британия, но няма никакви признаци, че териториалните му амбиции се разпростират върху която и да е част от Южното полукълбо. И, отново, за хората, които всекидневно се сблъскват с глада, конфликтът на Русия с Украйна е проблем на "първия свят", европейски проблем, който всъщност няма значение за тях. Те биха искали той да приключи само за да се намалят цените (на храните, горивата, обслужването на дълговете и т.н.), които постепенно поглъщат оскъдните им запаси.
Четвърто, "Америка и Западът вече не доминират в световната икономика и "глобалният Юг" има други варианти".
Тук аз нямам какво да добавя. Това е очевидно и не изисква обяснения, въпреки че Мехта привежда много доказателства.
И пето, "международният ред, основан на правила, губи доверие и отслабва".
С две думи, става въпрос за лицемерие: Западът, особено Америка, променя правилата в хода на събитията в своя полза. Както казва Мехта: "Вече няколко десетилетия много страни от "глобалния Юг" смятат, че Западът се разпорежда със света както си иска и не се съобразява с ничие мнение. По собствено желание той нахлу в няколко държави и не понесе за това никакви санкции от Съвета за сигурност на ООН. Става въпрос за бивша Югославия, Ирак, Афганистан, Либия и Сирия. По какви правила той нападна и разруши тези страни и бяха ли тези войни провокирани или не?"
Увлечението на Запада по санкции също не предизвиква одобрение, като се има предвид бедността и гладът, от които страдат страните от Южното полукълбо.
През 1985 г., когато в Етиопия върлуваше глад, много рок музиканти се събраха, за да изпеят заедно песента "Ние сме светът" (We are the world). И тогава това не беше вярно, това е пълна лъжа.
Ние не сме светът и нашите притеснения са несравними с проблемите на жителите на Южното полукълбо, а нашите разногласия правят техния живот непоносим.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2843

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2758

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1714

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2552

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2734

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2839

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2901

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 3041

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2531

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2561

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2615

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 2207

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ