Разговор с глухи
Академиците осъдиха разтурването на БАН, властта не чу и тях
/ брой: 8
"Разговор с глухи" - така академици коментираха състоялата се вчера среща с министър Сергей Игнатов. Тя бе гръмко оповестена от МОМН като "обсъждане на стратегията за наука" с участието на Симеон Дянков и шефа на просветната комисия в НС Огнян Стоичков. Макар че в сайта на МОМН членовете на БАН бяха странно поканени: "С когото не сме се свързали, да ни се обади на телефон...", те дойдоха всички. Срещата обаче се оказа "работна", не за стратегия, дори не за внесения в НС законопроект на ГЕРБ за разформироване на академията, а "по важни за обществото" теми. тези теми обаче бяха забранени за "ухото" на обществото - журналистите. Медиите бяха изгонени.
Симеон Дянков удостои членовете на БАН с 10-ина минути драгоценно присъствие и с три изречения, от които се разбрало, че БАН трябва да дава план на МФ, за да бъде финансирана. Впрочем БАН като всички институции всяка година подава в МФ не просто план, а програмен бюджет. В резултат Дянков за година и половина намали субсидията й почти наполовина. Според някои академици, идеята на Дянков била те да застанат срещу институтите, както това е направено в Грузия, но след като се е убедил, че тук това не става, е загубил интерес към срещата с "феодалните старци". По думите на участници в разговора Игнатов пък обяснил, че Етнографският институт с музей при БАН стоял без парно и в плесен, защото имал лош мениджмънт и не печелел. Подчертахме, че проектът за ликвидиране на БАН, за преместване на институтите й на финансово и управленско подчинение на МОМН е престъпен акт и трябва да бъде оттеглен, казаха по-късно академиците на нарочен брифинг. А финансирането на академията спешно трябва да се подобри, защото институтите не получават пари за ток и парно и не могат да работят над стотиците си международни проекти.
Срещата беше полезна, заявихме позициите си и се надяваме здравият разум да надделее, смята председателят на БАН акад. Никола Съботинов. Какво престъление е извършила БАН, та е подложена на истински геноцид, попита експредседателят акад. Иван Юхновски. Напротив - международният одит даде висока оценка на академията, близо 8000 учени от цял свят, сред които 8 нобелисти, се обявиха срещу разтурването на академията.
Законът за БАН е малкият проблем, важното бе да създадем този формат на разговори с академиците, заяви обаче Игнатов пред медиите. Срещи с академиците и член-кореспондентите ще има на 24 януари и на 7 февруари, съобщи той, срещи ще се правят на три месеца, а академиците щели да станат съветник на МС, защото "това е елитът на българската наука и на българската интелигентска мисъл". От срещата с елита обаче министърът излезе с едно листче в ръка, на което си бе записал точно 5 думи ценни идеи. Например - на БАН да се сложи и настоятелство.
Нямам отношение към парламента и няма как да оттегля проекта за БАН, заяви Игнатов след срещата. Академиците поискаха проектът да бъде оттеглен, за да започне диалог за БАН, а не да се правят срещи "след дъжд качулка". Проектът обаче по собствените думи на Игнатов пред комисията на НС, е изготвен в МОМН, но така и не е ясно защо той е внесен от самбиста от ГЕРБ Румен Стоилов. Игнатов пак повтори, че БАН не се разтурвала. На въпроса как МОМН ще оценява институтите, как ще преценяват чиновници какво да се финансира и как той лично ще назначава директорите, министърът репликира: "А сега кой оценява институтите, Общото събрание на БАН". За международния одит той пак не гъкна. Според Игнатов проектът за БАН щял да се подобри преди второто четене. А бюджетът на академията за 2011 г. нямало как да се подобри, защото вече е гласуван. Медиите попитаха защо все пак академиците се свикват след внасянето на проекта за БАН, а не преди това, Игнатов каза: "Аз съм министър от една година, в движение ги правим нещата. Много хора казват, че този закон е лош, но той има много хубави страни. Да, той е лош, понеже разчупва статуквото".
Нататък последва диалог с журналиста на ДУМА:
- Г-н министър, институтите ще останат ли в структурата на БАН?
- Сега са.
- Да, сега са. Но според новия закон не са.
- Юристите казват, че те са в структурата на БАН. Защото БАН са академиците и член.-кореспондентите, а науката се прави в институтите.
- Това е направо Джурасик парк.
- Вие живеете в Джурасик парк.
- Какво пречи БАН да е първостепенен разпоредител с бюджета, не МОМН?
- Не може, само тези, които се отчитат пред НС, може да са първостепенни разпоредители.
- БНР, БНТ, Сметната палата не се отчитат пред НС, но са първостепенни разпоредители.
- Юристите обясниха на мен и на академиците това, което ви казах".
Удачно обобщение направи накрая акад. Ангел Гълъбов: "Казахме им какво мислим, те не ни чуха. Все едно че не сме били".