18 Ноември 2024понеделник00:43 ч.

Горчивият вкус на преброяването в Албания

/ брой: 163

visibility 4140

НОВАМАКЕДОНИJA

Македонският официоз „Нова Македония“ е гневен и отказва да приеме резултатите от преброяването на населението в Албания, защото като българи са се изяснили 7057 души, а като македонци – само 2281

В обширния си анализ „Наказанието на историята и ябълката на раздора между Македония и България“ албанският анализатори Бен Андони смята,  че „резултатите от преброяването на населението в Албания са горчиви за всички слоеве". Според него "най-големият удар е върху македонската общност". Именно високият брой на българското малцинство в сравнение с македонското стана повод за обвинения в манипулация, твърди Бен Андони.
Бен Андони изнася и позицията на Васил Стерьовски - лидер на действащия в Албания Македонския алианс за европейска интеграция (МАЕИ):
„Преброяването на българското и бошняшкото малцинство показа 7057 българи и 2963 бошняци. Съмненията за манипулации идват от данните за българското малцинство по отношение на македонското, което е само 2281. В предишните 11 преброявания, правени в Албания в последните 100 години, нито един жител не се е обявил за българин. Съществуването на българско малцинство в Албания не е документирано в нито един от мониторинговите доклади на международни организации, занимаващи се със спазването на правата на малцинствата. Дори в първия доклад за правата на националните малцинства на омбудсмана от 2015 г. не бе потвърдено съществуването на българско малцинство в Албания...“
Според Бен Андони нито гръцкото, нито другите малцинства, нито православните и католическите верски общности одобряват резултатите от албанското преброяване. Коментирайки искането за ново преброяване, анализаторът казва, че то е възможно, но е много скъп процес...


КОМЕНТАР НА „ДУМА“

Очевидно е: Българите в Албания откриват българските си корени и отхвърлят, налаганата от Скопие македонистка идея.
Ето част от заглавията, с които медиите в Република Северна Македония реагираха на резултатите от преброяването на населението в Албания: "Рязък спад: Броят на македонците в Албания намаля наполовина след преброяването - асимилацията доведе до създаване на българско малцинство", "Наполовина е броят на македонците в Албания, за първи път бяха вписани и българи", "Повече българи от македонците в Албания: изненадващи резултати от преброяването сред съседите", "Българската пропаганда и издаването на паспорти в Албания даде резултат, за първи път са регистрирани повече българи от македонците“...   
Според окончателните резултати българите в Албания съставляват третото най-голямо малцинство в страната след гърците и ромите. Северномакедонците са на шесто място сред етническите малцинства в Албания. Преброяването бе първото след официалното признаване на българското малцинство в Албания през 2017 г. Дотогава сънародниците ни не бяха сред етническите малцинства, признати от албанската държава.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ