18 Октомври 2024петък14:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Скандал с продажба на квоти за парникови газове

/ брой: 199

автор:Дума

visibility 1605

От шест месеца в света се вихри скандал, свързан с търговията с квоти за парникови газове, пише британският вестник "Телеграф". Скандалът вече е придобил такива размери, че дори ООН и ЕС обявиха, че макар и със закъснение, те предприемат мерки да прекратят досегашните порочни практики.
"Същността на скандала е в това, че няколко китайски и индийски компании преднамерено произвеждат изключително мощен "парников газ", за който ние, данъкоплатците в западните държави, включително и във Великобритания, след това им плащаме милиарди евро", посочва вестникът.
Механизмът за чисто развитие бе създаден през 1997 г. по силата на Договора от Киото и се управлява от ООН. Този механизъм позволява на компании в развитите страни да си купуват "кредити", които им позволяват да продължат да емитират парникови газове до 2030 г. "Кредитите" се продават с посредничеството на много добре платени брокери от фирми в развиващите се страни, които могат да докажат, че са намалили своите вредни емисии.
Според вестника най-доходният компонент от пазара в парникови газове е производството на хлоро-флуоро-въглероди, които са много по-вредни от въглеродния двуокис. Разрешение за производство на това съединение е било дадено и на няколко китайски и индийски фирми, чието основно производство е специфичен вид хладилен газ, известен с търговското наименование "Ейч Си Еф 22". Страничен продукт на това производство е "Ейч Си Еф 23", който е с 11 700 пъти по-силно въздействие като "парников газ" от въглеродния двуокис. Твърдейки, че са унищожили получените количества "Ейч Си Еф 23", компаниите претендират, че според механизма за чисто развитие могат да продадат "кредити" за милиарди долари на западни компании.
През 2009 г. унищожаването на хлоро-флуоро-въглероди е генерирало повече от половината кредити, закупени по силата на механизма за чисто развитие. Общият обем на този пазар се оценява на близо 17 милиарда евро, посочва "Телеграф".
Преди две седмици ООН обяви, че спира плащанията на пет китайски фирми, докато не привърши разследването на тяхната практика за производство на хладилен газ и търговията с "кредити" за унищожени вредни съпътстващи продукти. ЕС също се готви да спре плащанията за "кредити" от хлоро-флуоро-въглероди поне до 2013 г.
 

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ