11 Ноември 2024понеделник23:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Няколко думи

Вечният дух

/ брой: 96

автор:Александър Симов

visibility 21720

Вероятно няма българин, който да не знае думите на "Върви, народе възродени". Това е стихотворение, което резонира с най-дълбоките пластове на националната психика и се е превърнало в химн не само на светите братя Кирил и Методий, а на българския дух, на неговата устойчивост, сила и несломима твърдост.
Стихотворението обаче има и исторически контекст, който ние твърде често пропускаме. Стоян Михайловски го пише през 1892 година, 14 години след Освобождението.
14 години са достатъчни еуфорията от свободата да премине и обществото да се изправи пред новите си проблеми. Разслоението в България расте. Идеалите на миналото са забравени, а политическите котерии и афери стават водещ мотив в обществения живот. Интригантската сянка на Фердинанд все по-често се появява в политическите процеси, което няколко години по-късно прераства в неговия личен режим и пълното забравяне на идеалите на Търновската конституция.
И заради това Михайловски надава глас. Неговата творба не е обърната към миналото, а към бъдещето. Тя е зов за събуждане, за завръщане към онези ценности, които са гръбнак на българския дух и подпечатват неговото оцеляване и в най-тъмните векове. Заради това Михайловски оставя своя велик завет: "Народността не пада там, гдето знанието живей". Това е призив към всички векове и епохи...
Аналогиите между безпътицата преди и безпътицата сега от година на година стават все по-стряскащи. България от десетилетия живее в морална катастрофа, защото нейните политически елити се провалят в основната задача - да определят големите цели за бъдещето. Страната съществува от ден за ден, а резултатът от това го виждаме днес - политическа криза вместо посока, интригантщина вместо визия, пълен институционален разпад и ужасяващото усещане, че сме обречени да живеем в Сглобка след Сглобка, което изначално прецаква възможността да почувстваме надежда за светло бъдеще.
Политическите интриганти обаче очевидно са разчели посланието на Михаловски - не напразно точно образованието стана върховната жертва на всички експерименти, глупости и реформи. А там, където няма знание народността не може да оцелее. Тя започва да се дави и агонизира.
И рецептата за спасение от тази криза можем да открием отново в химна на светите братя. След като е отсял всички национални беди, както и всички проблеми, с които се е сблъскал народа, Михайловски стига до извода, че именно гласът на Кирил и Методий е този, който държи будна искрата на народа. Именно тяхното дело е онзи източник на сила, който не дава на българите да се пречупят. Ситуацията е почти библейска - българското слово е това, което дава силата на духа и позволява на този изтормозен народ да открие своето ново бъдеще и нова гордост. Не се самозаблуждавайте - тук няма модерен патриотизъм. Има ясно осъзнаване на ценности, които днес се посрещат с презрение и едва ли не ярост, защото те така ни различават от общността, към която политически сме присъединени. Защото нашият истински цивилизационен избор е това слово, този мощен дух на обновление, този неизчерпаем вир за все световната просвета. Всичко останало са лъжи.
А лъжите имат ограничен срок на годност.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ