15 Юли 2024понеделник21:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Вузовете масово ще приемат с оценки от матурите

Местата за първокурсници ще се запълват на принципа "който ни пожелае"

/ брой: 47

автор:Велиана Христова

visibility 323

Тези дни ректорите в онлайн церемония за награждаването им от МОН се прехласнаха да хвалят новите правила на министерството за прием на студенти и за финансов бонус за качество. Те вече били довели до повишаване на въпросното качество. Интересно, как го измериха.

Думата ми в случая е за правилата за прием на студентите. Според Закона за висшето образование вузовете приемат студентите си с конкурсен изпит, но с поправка в него им бе разрешено това да става и след успешно издържана матура. Първоначално висшите училища се въздържаха да приемат с матури, защото преподавателите се оплакват, че им се налага с месеци да обучават първокурсниците на неусвоените знания от средното образование. Сетне недостигът на кандидати принуди някои вузове да приемат матурата вместо изпит. А тази година бележи връх - 41 от общо 51 висши училища у нас ще приемат с оценки от матурите вместо с приемен изпит.

И понеже въпросът се решава от Академичните съвети, разликите в приема между вузовете са големи. В Софийския университет задължителен приемен изпит остава само за специалностите Медицина и Фармация. В Пловдивския университет оставят изпитите за Право, Графичен дизайн и обучението по изобразително изкуство. Във Великотърновския задължителен изпит има само за Право. В ЮЗУ с матура не може да се кандидатства само за специалности по изкуствата, Медсестра и Акушерка. Интересното е, че в Шуменския университет матурите не важат за прием по множество специалности, филологии, Журналистика, Начална педагогика и пр., но ще се приемат като балообразуващи. Русенският университет приема с матура във всички специалности. Същото е в УНСС и в академията в Свищов. 

В Медицинските университети в София и Пловдив няма прием с матури, но в Медицинския в Плевен има. В Тракийския университет само Медицината е с приемен изпит. Почти няма разлика сред техническите университети, за които по традиция кандидатите са по-малко - Минно-геоложкият и ХТМУ приемат във всички специалности с оценки от матурите, ТУ в София оставя задължителния изпит само за Инженерен дизайн, но пък в Лесотехническия за много от специалностите ще има задължителен приемен изпит.  

Дори при вузовете по изкуствата има разлики. Националната музикална академия например ще зачете оценките от държавните изпити в средните музикални училища, докато Националната художествена академия оставя в сила приемните изпити за всички специалности.

Може би и заради мерките срещу пандемията висшите училища масово са предпочели тази година да избегнат събирането на кандидатите на едно място. Но пък в средните училища заради шахматното присъствено и онлайн обучение усвояването на знанията не може да се нарече нормално. А вирусът не пречи в тях държавните зрелостни изпити да са присъствени. Затова изглежда твърде съмнителен масовият прием на студенти без изпити. В крайна сметка, изпитът е този, който определя облика на конкретното висше училище и специфичните му изисквания за неговите студенти. Запълването на места по принципа "който ни пожелае" не е най-добрата политика. Може би отличниците ще се класират в по-престижните вузове. Но пък проблемът със запълването на бройките ще е по-малък, понеже и тройката е "успешно издържан зрелостен изпит" и става за записване там, където обикновено остават незапълнени места.

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 909

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 818

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ