18 Октомври 2024петък01:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Книга за държавници

/ брой: 90

visibility 699

Доц. Гале Христов

В книжарниците за научна литература се появи книгата "Етноси и глобализационни общности. Тя ще бъде представена премиерно днес в БАН. Етничните общности на България в националната епоха и процесите на глобализация". Книгата е 400 страници и нейн автор е доц. Игнат Минков, работил дълги години в Института за етнология и фолклористика на БАН.
Такива книги не се появяват често. Книгата разглежда днешните общества от гледна точка, която или не се разбира, или се пренебрегва от политиците - от позицията на етничното, на етническите общности, които формират човечеството, организират обществата и дават техния облик. Водеща идея на книгата е съдбата на етносите в съвременния свят, раждането на глобализационните общности като нов тип социуми за организиране на човечеството през ХХI век, на ЕС като такава общност и перспектива за ново развитие на европейските народи. В тези рамки се проследява развитието и на българската нация като строител на българското общество. Особено място авторът посвещава на днешното състояние на българския етнос, на дълбоката криза, която преживява в годините на прехода и в процеса на интегриране в ЕС.
Доц. Минков аргументира тезата, че днешната ни криза в дълбоката си същност е не обществена, а общностна - на българския национално организиран етнос. Преобладаващата част от неудачите ни се дължат на отслабените позиции и способности на нацията ни да организира българското общество. Сочат се и причините за това. Особено остро авторът поставя проблема за нарастващото напрежение между общностите, носители на различни цивилизационни модели.
С теоретичните си приноси и аргументация, с научната си добросъвестност, съчетана с гражданската ангажираност, книгата може да бъде много полезна на обществената практика.
 

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 624

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 709

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ