18 Октомври 2024петък17:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Лекарства, които "изморяват"

/ брой: 44

автор:Дума

visibility 3298

Очаквате да се почувствате уморени, ако вземете хапче за сън, но други видове лекарства също могат да причинят умора. Това е една от най-често срещаните нежелани реакции на лекарствата с лекарско предписание и тези без рецепта.

Когато лекарствата ви уморяват, често причината е в химикалите в мозъка ви, наречени невротрансмитери. Нервите ги използват, за да пренасят съобщения един към друг. Някои от тях контролират колко будни или сънливи се чувствате, обясняват от WebMD. Медиците консултанти на сайта поясняват, че някои от най-разпространените лекарства, които могат да ви уморят, са тези срещу алергия (антихистамини) - дифенхидрамин, бромфенирамин, хидроксизин, меклизин.

Усещане за умора причиняват и някои антидепресанти, както и лекарства за тревожност. Някои от тези медикаменти могат да ви накарат да се почувствате сънливи или слаби за няколко часа или дни.

Някои лекарства за кръвно налягане като бета-блокери (атенолол), метопролол тартрат, метопролол сукцинат и пропранолол хидрохлорид (индетрал) работят, като забавят сърцето. Това също може да предизвика умора.

Различните видове онкотерапии също предизвикват умора, променяйки нивата на протеини и хормони в тялото. Тези медикаменти убиват раковите клетки, но и увреждат или унищожават някои нормални клетки. Тогава тялото трябва да изразходва допълнителна енергия, за да фиксира или почисти клетките.

Лекарствата, които контролират гаденето или лекуват диария, могат да предизвикат сънливост.

Повечето мускулни релаксанти не работят директно върху мускулите. Вместо това те работят върху нервите в мозъка и гръбначния стълб, за да накарат мускулите да се отпуснат. Въздействието им върху нервната система може да ви кара да се чувствате уморени.

Опиоидните лекарства срещу болка действат като химикалите, които тялото произвежда за контрол на болката, наречени ендорфини. Често срещани са морфин, оксиморфон, оксикодон и др.

Лекарства срещу припадъци или епилепсия, наричани антиконвулсанти, могат да работят върху мозъчните клетки. Някои от тези лекарства са същите, които лекуват тревожност, като бензодиазепините. Други често срещани лекарства против припадъци са карбамазепин, фенобарбитал, фенитоин и др. 

Ако видът лекарства, които приемате, не е посочен тук, проверете листовката за пациента за думи като "може да причини сънливост". Това ще ви помогне да знаете какво да очаквате.

Лекарите са категорични, че ако лекарство ви кара да се чувствате изморени, не трябва да спирате с приема му. Преди всичко съобщете на лекаря си и с него обсъдете как да преодолеете това странично действие с разходки, упражнения, консумация на по-малко кафе или чай, промяна на часа на прием и пр. Важно е лекарството да не влияе на другите медикаменти, които приемате. И не вземайте на своя глава лекарства, които да ви държат будни!

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ