17 Септември 2024вторник15:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Репортаж

Нова година в Москва

Руската столица впечатлява над 3 милиона туристи, пристигащи за празника

/ брой: 4

автор:Зорница Илиева

visibility 3448

Безспорно е, че в последните години Русия не само се завърна на геополитическата сцена, но и го направи със завидно самочувствие и съзнание за сила, възможности и вяра в националните си интереси. Ако човек попадне обаче, случайно или нарочно, на 31 декември на "Тверская" или пред Болшой театър, за да види как руснаците посрещат Новата 2020 г., ще се изуми с какво лично самочувствие и достойнство те се радват на празника и изобилието от гости от цяла Русия и от целия свят, които заливат Москва денонощно в дните на новогодишните празници.

Стратегията руската столица и големите областни центрове на Русия да се превърнат в привлекателни места за милиони туристи точно на Нова година има за цел не само да се влеят в хазната завидни приходи. По-важното е празникът да се превърне в запазена руска марка. Не е за вярване докъде може да стигне човешката фантазията, за да се измислят хилядите видове елхи, новогодишни украси (не ги крадат!), десетките концертни сцени из цяла Москва, приспособленията за акробатика или за майсторски изпълнения с мотори, изложбените подвижни зали с различна тематика (като космически постижения например), местата за занимавки за деца на различна възраст (задължително с интелектуален привкус)... Или пък висящата високо над сградите ракета с Дядо Мраз, който неуморно маха с ръка на над 3-те милиона посетители, кръстосващи денонощно руската столица около 1 януари. Те определено оставят сърцата си там. 

Независимо дали говорят на френски, японски, китайски, италиански или руски език, туристите са в състояние да чакат час, за да опитат прочутия руски сладолед в още по-прочутия ГУМ на Червения площад и да пълнят очи сред главозамайващи украси на всички световни марки. За цени по-добре редовият посетител да не пита. Но човек се пита що за санкции е наложил целокупният Запад, след като всички западни фирми са там. Пазар огромен, хора широко скроени. Някои повече от заможни, дрехите им очевидно са за хиляди евра. Могат да си купят билет за "Болшой" в тези дни с най-ниска цена 350 евро, други гледат същата постановка по ТВ след ден-два. 

Да се успокоят завинаги нашите устати русофоби със запазеното им място по всички български тв-канали, защото познатата поговорка "курица не птица...." вече не важи. Руснаците ти отговарят на английски винаги, когато разберат, че си българин. Няма емоция, дори ако им се говори на добър руски. Любезни, но дистанцирани. Ние сме туристи като всички други. Само дето не успяваме да разберем как покрай онази статуя на Мухина с колхозника и колхозничката със сърпа и чука минава най-модерен трамвай с неонови светлини, който ние и след 20-30 години няма да имаме и какъвто не се среща често и в западните столици. Трудно е да подминем и новите локомотиви в московското метро, защото и те се оборудвани със сигнален цветен неон. Вътре можеш да си зареждаш ай-фона, да получаваш информация всяка минута и на английски с благ глас да ти кажат как да бъдеш вежлив и да отстъпваш място на бременни, майки с деца или инвалиди (там така им казват), да се държиш за ръчките и да внимаваш за забравен багаж. Що пари, хора и техника са ангажирани за сигурността на гражданите просто не е за вярване. 

Росгвардията е от 20-годишни момчета, които на смени обикалят непрекъснато всяка улица и площад в периметъра на празненствата. Тържества с главозамайващи фойерверки са организирани за Нова година и във възстановения ВДНХ (Выставка достижения народного хозяйства), навършващ 80 години през 2020-а. Ледената пързалка тук е № 1 на страната, защото е дълга десетки километри, по света нямало друга такава. Децата се редят на опашки, за да стигнат до това зимно удоволствие. Някога всяка държава в СССР е имала тук своя палата, за да представя постиженията си. Сега само онези, които искат, са възстановили палатите си и предлагат традиционна кухня, свои стоки и сувенири. Сред тях, разбира се, не са Украйна и Грузия, но техните палати са възстановени от Русия и имат други имена като например "Робот-център". 

Особено впечатляваща е изложбената сграда "Русия - наша история". На експозицията "Романови" или "Съвременна руска история" можем само да завиждаме. Такава техника и технологии в най-модерен вид са използвани, че няма как да не затаиш дъх. И по-важното е, че и велики исторически дела, и велики исторически грешки и страдания са изложени на показ. Историята на Русия от създаването й в целия й блясък и падения. Романови са оставили за 3 века империя, която няма равна на света. Но и съдбата на император Николай II е показана едно към едно. За България  като държава има 3-4 реда за участието ни във Втората световна война, където се споменава, че Цар Борис III не е изпратил войски на руския фронт, за разлика от други съюзници на хитлеристка Германия. Но има снимка на 4-ма български летци, които са били в нацистките ВВС. За нашата гордост - писмеността и православието, които сме пренесли в Киевска Рус или по-късно, няма и дума. Екскурзоводите в Кремъл говорят за пряка връзка Византия-Русия, споменават, че става въпрос за легенди и предания. Но и това си е стратегия - кой каквото си надроби, това ще сърба, да се сърдим на себе си за днешното ни поведение. 

За сметка на това в новооткритата изложба на творби на Фаберже в Историческия музей на Москва има изработен от прочутия майстор портрет на Цар Фердинанд и е посочено, че това е български цар. Толкова. Практични отношения. На аерогарата руските граждани минават паспортен контрол така, както членовете на ЕС из Европа. Ние обаче чакаме дълго на отделна опашка. Каквото повикало, такова се отзовало. Имат си ред, спазват си правилата. На ескалаторите - безкрайни в московското метро, всеки стои отдясно, никой не пуши в хотели и ресторанти, няма пияни по улиците, няма просяци, няма проблеми с паркирането, няма бездомни кучета и котки. Как го правят, не е интересно. Просто е факт. Както са факт придобивките за пенсионерите и младите семейства с деца. Тези у нас, които все страдат за лошото положение на руския народ, да отидат на място. В Москва пенсионерите пътуват безплатно по цялата градска мрежа и до Подмосковието. Получават безплатни карти за плуване в определени дни и часове, за прегледи в районните клубове за кръвно и рехабилитации, безплатни карти за 2-3 почивки (предимно в Крим). Има увеличение на пенсиите с 6.6% за 2020 г., данъците за жилище и боклук са ниски, пенсионерите имат обещанието на Путин да бъдат освободени от плащане на ток и вода в близко бъдеще. Младите семейства получават ваучери за всяко дете в размер на половин милион рубли, които могат да ползват за жилище или при навършване на години за обучение на децата. Грижата е за младите и за възрастните. Другите се оправят, повечето се гордеят с президента си. Самочувствието е важно, нали? Иначе всеки си има проблеми. Важното е да се решават.

БСП е за запазване на биоживотновъдството

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Проблемът на РСМ не е с България, а преговорите за ЕС

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 177

100 нови социалисти са приети в Стара Загора

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 177

Отчитат рекордни загуби на вода

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

"Булгаргаз" иска поскъпване на газа с 3% през октомври

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 177

НСИ отчете годишна инфлация от 2,1%

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

Бум на фалшивите столевки

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 177

Втори опит за убийство на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Рокади в Еврокомисията

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 177

Мексико прие съдебната реформа

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 177

Стачка в косовския парламент за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Жалките пари

автор:Аида Ованес

visibility 105

/ брой: 177

Вода газим, жадни ходим

автор:Мая Йовановска

visibility 104

/ брой: 177

Българчета - граждани на света

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Виновен е Рогатия

автор:Мая Йовановска

visibility 108

/ брой: 177

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ