12 Ноември 2024вторник08:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Камерън плаши с вето за нови членки на ЕС

Българите и румънците допринасят за новите ходове в предизборната политическа ситуация на Острова

/ брой: 5

автор:Галя Кларк

visibility 2574

През изминалите дни британската политика по отношение на ЕС прие нови измерения. Заветната дата 1 януари 2014 г. дойде и с нея паднаха ограниченията за свободно движение на българи и румънци. Британският премиер си дава сметка, че не може да попречи за това движение, основополагащо за ЕС. Дейвид Камерън успя само да затегне системата за социални помощи с оглед неработещи, просещи и спящи на улицата хора да не могат да кандидатстват веднага за помощи за безработни. Негласно е ясно, че става дума главно за роми, пристигащи основно от Румъния. Камерън и колегите му консерватори обаче взеха важно решение за бъдещия процес на разширение на съюза. Правителството настоява пред ЕС да промени политиката за свободното движение на хора, водещо до емиграция. Ако Евросъюзът не постигне ограничителен режим, Британия ще блокира с вето бъдещото приемане на нови членки като Турция, Македония, Украйна и пр. Камерън настоява всъщност ЕС да сложи таван на потока от емигранти от източноевропейските страни към западноевропейските.
Все още предоговарянето на отношенията между Обединеното кралство и ЕС не е започнало. Според британското правителство трябва да се промени възможността имигранти да получават социални помощи в приемащите ги държави и това да се договори на равнище ЕС. В момента е трудно всяко правителство да има национална политика по този въпрос, защото членството в ЕС означава автоматично приемане на постулата за свободното движение на хора и капитали. "Ние не искаме по-близък, по-тесен съюз между държавите в Евросъюза, а само съюз на търговия и сътрудничество" е тезата на управляващата коалиция от консерватори и либералдемократи. Камерън пак обеща, ако догодина на изборите отново стане премиер, да проведе референдума за оставане или излизане от ЕС до 2017 г.
В политическото обзорно седмично предаване "Шоуто на Андрю Мар" Дейвид Камерън потвърди, че нетната имиграция за миналата година е 186 000 души, а целта е тя да се намали с една трета. Той подчерта, че много имигранти от България и Румъния идват със статут на студенти, а всъщност за да работят. "Не ги обвинявам, но ние трябва да имаме по-добър контрол", заяви той. По този повод наскоро бяха спрени грантове за издръжка на студенти от България и Румъния. Оказа се, че има нашенски сенчести фирми, набиращи такива псевдостуденти, които и английски не знаят, и ги записват в общински колежи. Английската страна също е виновна, защото държавата е финансирала на калпак съответните колежи. Сега обаче тези колежи са под надзор и ги чакат глоби.  
Камерън не отрича, че работещите имигранти носят ползи за английската икономика, а много от тях впоследствие стават и британски граждани. Заради проблема с имигрантите и отношението към ЕС Консервативната партия е загубила много привърженици. Те са се ориентирали към UKIP - партията на Фараж. Самият Найджъл Фараж тези дни е повече от внимателен, почти не се появява в медиите. Не пропуска обаче да иронизира Камерън, че копира политиката му. 
В момента най-много предизборни "точки" печелят лейбъристите. Заговори се, че за да ги бият на изборите през 2015 г., консерватори и фаражисти ще трябва някак да се обединят, макар и негласно. Лидерът на лейбъристката партия Ед Милибанд също се произнесе по повод имиграцията. Той се опитва да защити английските работници, които страдат от подбиването на цената на труда им, а в същото време да защити и труда на имигрантите. Той заклейми посредническите агенции, които уреждат източноевропейци на работа на заплащане под официалната минимална ставка на час. Камерън пък отговори с предизборно обещание за стабилизиране на държавните пенсии. Освен това коментира, че иска богатите да плащат повече данъци, но в момента приоритетът му е да намали данъците на най-бедните. Затова и правителството замразило общинския данък върху жилищата.
Политическите противници на Камерън често го критикуват за езика, използван от него по отношение на имигрантите. Той обаче е повече от внимателен в определенията си, речта му е пример за политическа коректност. Британският премиер подчертава, че не само Обединеното кралство, но и още 8 държави в ЕС вдигат ограниченията пред българи и румънци. "Мерките, които сме предприели, са срещу имигрантите, които идват с цел да живеят на социални помощи, а не срещу тези, които идват да работят", заяви той. Камерън категорично отказва да прогнозира броя на българите и румънците, които ще дойдат тази година. Прогнозата за поляци, литовци и латвийци е била 14 000 души, а те са над 1 милион души вече. Затова и той не се наемал да споменава числа. "Няма да направя тази грешка. Искам да се осъществява добър контрол, целта е тези хора, които идват тук, да могат да се издържат", коментира още той.
На въпрос ще допусне ли детските да се изпращат и получават в България и Румъния, както много поляци са направили - работят на Острова, а получават детските и ги използват в Полша, Камерън, разбира се отговори, че детски не трябва да се пращат другаде. Според британския премиер хората, които идват в Обединеното кралство, ще трябва да плащат за услугите на здравната каса. Тя досега е била безплатна не само за британските граждани, но и за пребиваващите тук. "Сложихме таван за получаването на социални помощи за жилища, но системата трябва да се промени още", е неговото мнение.
Освен горещата тема за имиграцията, още един проблем е особено болезнен за кабинета. Тази година ще се проведе референдумът в Шотландия за оставане или напускане на Обединеното кралство. Камерън отново отказа предложения му от Алекс Салмънд дебат. Тезата на британския премиер е, че не е необходим дебат между министър-председателя на Обединеното кралство и премиера на Шотландия, нужен е дебат между самите шотландци, защото именно те ще гласуват на референдума. Те сами трябва да си решат, е логиката на Дейвид Камерън.
По повод на наближаващата Олимпиада в Сочи Камерън заяви, че няма да присъства, но това не означава бойкот. Ще присъстват министри и ще участват атлетите ни, каза той. Работим с Русия за безопасността на игрите, подчерта Камерън във връзка с атентатите във Волгоград. Ще повдигнем обаче въпроса за човешките права там, заяви още той. 


Коментарите

Множество коментари, хумористични материали и карикатури се появиха по повод падането на ограниченията пред българи и румънци да търсят легално работа на Острова. Една от най-забавните е от в. "Телеграф" - опашка на мигранти от България и Румъния, чакащи да влязат в страната, и надпис "Минете отпред, ако умеете да играете крикет". Карикатуристът намеква за тоталния провал на англичаните на първенството по крикет в Австралия, изключително важен спорт на Острова.
В предаването "The Big Questions" по Би Би Си 1 водещият даде интересна гледна точка - християните трябва да обичат ближния си, следователно е нормално да обичат съседа си - българин или румънец. Десен консерватор заяви, че е трудно да ги обичаш, когато не разбираш езика им и чувството им за хумор е различно. Според него има огромна разлика между англичаните и източноевропейците, защото последните са живели при комунизма. "Няма да видите поляци в Англия да са министри, актьори, с професии на елита. Те са готови да живеят с много хора и да работят за малко пари", заяви той. Журналистът Оуен Джоунз, известен с левите си схващания, припомни, че в Англия има много лекари индийци и медицински сестри от Пакистан. Социалните проблеми в Англия според него идват не от имиграцията, а от политиката на правителството. 
 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ