15 Юли 2024понеделник00:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Сложната история на медицинската бележка

Напрежение и нерви има и при нейното издаване, подобно на е-рецептите

/ брой: 23

visibility 439

Милена Петкова

Странно как у нас всяко нововъведение предизвиква съпротива към вече установени практики. Медицинската бележка и истериите, свързани с нейното електронизиране, е поредният пример. Предишният беше не толкова отдавна с въвеждането на е-рецептите. Изведнъж се изненадахме, че се издават задължително след преглед, а не след консултация по телефона или снимка по вайбър, при това важат за определен срок.
Изнерви ни и фактът, че познат лекар вече не може да извади бланка и драсне едно предписание, докато си пием кафето или пък, че е по-трудно да отидем до аптеката и да си купим антибиотик, който сме си назначили по симпатия.
Същото се случва и с медицинските извинителни бележки. Първо се оказа, че издаването им задължително изисква преглед, после се "шокирахме", че са платени. След това родители и съсловни лекарски организации обявиха, че ще е най-добре да бъдат премахнати и семейството да извинява отсъствията на детето при неразположение от 3 до 5 дни.
Тия дни пък научихме, че точно тази платена административна услуга едва ли не спасява общопрактикуващи лекари и педиатрични практики от гладна смърт. Изобщо медийният живот на медицинската е-бележка става все по-напрегнат.
Ако си припомним как е било преди октомври 2023, ще установим, че разлика в изискванията по издаването й няма, само видът й вече не е на хартия. И преди години тя е имала цена, като услуга, която не е в пакета дейности, заплащани от НЗОК, и пак е била обвързана с амбулаторния лист, който се издава при преглед на детето като задължително условие, което доказва, че зад извинените дни действително стои здравословен проблем. Само контролът на този процес е бил по-слаб, тъй като пътят на хартията, за разлика от въвеждането на данни в единна електронна система (с всичките й недостатъци) по-трудно се проследява.
Разбира се, към общото напрежение между медици и родители градуси добавиха некомпетентни изказвания на ресорни министри. Здравният например обяви, че медицинската бележка ще е безплатна "както винаги е било". Родители се хванаха за "достоверната" му информация и решиха, че електронизирането е добър повод да се обърне внимание на този излишен разход.
Заради къса памет им убягва факта, че и преди пет години издаването на извинителна бележка по здравословни причини е имало цена. Вярно, тя е варирала между 1 и 5 лева, вярно е също, че някои лекари са си спестявали тези приходи, както е вярно и че някои от тях не са издавали касов бон за т. нар. административна услуга. А по времето на Петър Москов тя беше обвързана с амбулаторния лист, за да се пресекат злоупотребите с извиняване на отсъствия без причина.
Лекарите също дадоха своя принос към изкуствено създадената драма с противоречивите си реакции. Някои от тях, макар и малцинство, продължават да издават бележки без такса. Други се спряха на скромни суми от 2-3 лв., трети респектираха с цени, еквивалентни на преглед за възрастен в частен кабинет. А преди ден научихме, че точно тази административна услуга ги спасява от фалит, защото им е основен източник на доходи. Да се чуди човек как оцеляват през ваканциите, когато извинителни медицински бележки не са нужни.
По актуални цени НЗОК заплаща за всяко дете, записано в листата на общопрактикуващия лекар или в педиатричната практика по 3,50 лв. месечно - т. нар. капитация, която е постоянна величина и не зависи от това дали детето посещава лекаря си или не. За профилактични консултации за деца до 18 г. здравният фонд плаща по 25 лв. по програма "Детско здравеопазване", имунизациите и реимунизациите струват по 12,50, поставянето на препоръчителни ваксини е оценено на 4 лв. Един първичен преглед на дете при специалист, с направление от общопрактикуващия лекар, е 42 лв., вторичният - 17 лв. Посещението при новородено през първите две седмици след раждането е 15 лв.
Е, цените не са като на прословутата медицинска бележка от 57 лв. (в която се оказа, че е включен и преглед), но не може да се твърди и че здравните грижи за деца са безплатни, още повече, че в последния Национален рамков договор те имат ръст. Да, вероятно са недофинансирани, но това както ни убеждават от години, въпреки че парите за здраве стават все повече, е общ порок на здравеопазването, който компенсираме с плащане от джоба си.
Така че фалити на педиатрични кабинети не се задават. А като изключим някои екзотични такси, трябва да приемем, че медицинската е-бележка си има цена, макар да не можем да я пипнем. И че за да бъде издадена, трябва да има преглед (санкцията за бележка без преглед е затвор от 3 до 5 години). И е време воят да спре.

Нюз бг

Вече са видими в електронното
пациентско досие

Издадените електронни медицински бележки на учениците вече са видими в електронното им пациентско досие, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Чрез интеграцията с ГРАО, родителите имат достъп до пациентските досиета на своите деца, които са под 18 години. Документите са част от новия модул "Медицински бележки", който вече е наличен както на my.his.bg, така и в мобилното приложение еЗдраве.
За да виждат модул "Медицински бележки" в еЗдраве, потребителите трябва да инсталират версия 3.2.0 на безплатното приложение, която е достъпна в App Store и Google Play.
Припомняме, че от октомври 2023 г. медицинските бележки, които лекарите издават на учениците са в електронен вариант. В това число влизат не само бележките, които се издават при установено заболяване и служат за извиняване на отсъствията, а и бележките за контакт с инфекциозно болен, прекарано инфекциозно заболяване и удостоверението за клинично здрав пациент. Всички издадени бележки от септември 2023 г. насам са видими в новия модул.
По данни на "Информационно обслужване" АД от средата на септември до втората седмица на януари 2024г. към Националната здравноинформационна система (НЗИС) са подадени над 1.260 млн. електронни извинителни бележки на ученици. Средно на ден лекарите и други медицински лица издават по 20 хил. медицински бележки, като най-много се издават в София, Пловдив и Варна. Най-големият брой генерирани е-бележки е регистриран на 18 декември 2023 г. - 30 754.
Предстои надграждането на модул "Медицински бележки", като към него ще бъдат добавени медицинските свидетелства за встъпване в брак, придобиване на шофьорска книжка и започване на работа. Всички тези удостоверения също ще бъдат налични в електронните досиета на всеки един пациент.

Омбудсманът засипан с жалби

Омбудсманът Диана Ковачева сезира за многобройни проблеми с електронните извинителни бележки за учениците министрите на образованието и науката Галин Цоков, на здравеопазването Христо Хинков, на електронното управление Александър Йоловски, както и председателите на парламентарни комисии по образованието Красимир Вълчев и по и здравеопазване Костадин Ангелов. Това се случи още през ноември.  
При националния омбудсман са получени множество жалби, сигнали и петиция от родители, учители, граждански организации, лични лекари и специалисти, които са недоволни от новите е-бележки.
Според Ковачева всички са обезпокоени от неефективна система и недобре обмисления подход за извиняване на отсъствията на учениците, съпътстван от административни и финансови тежести за родителите. По думите й, вместо да им спести време, усилия и разхождане от едно място до друго за лист хартия, процесът по издаване на дигиталната извинителна бележка на практика допълнително бюрократизира и изнервя всички по веригата.
Омбудсманът изтъква, че родителите с основание твърдят, че това нормативно изискване не е съобразено с действащата здравна система, като дори детето им да оздравее по-рано, то трябва да се съобразява с посочения в е-бележката срок. За качествена електронна услуга призовават и Националната мрежа за децата, Българската педиатрична асоциация и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1664

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1556

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1856

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1866

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1882

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1707

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1733

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ