13 Август 2024вторник06:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В пенсия на 70?

/ брой: 114

автор:Аида Паникян

visibility 1135

Аида Паникян


Ново двайсет! Виден финансист предлага да се увеличи възрастта за пенсиониране. Не, не става въпрос за Франция. Защото протестите на французите от тази пролет можеха да съборят дори Бастилията, ако тя не беше превзета на 14 юли 1789 г. Става въпрос за България. И тъй като ние си нямаме Бастилия, очевидно всеки вижда себе си свободен да предлага всякакви екзотични идеи по една толкова чувствителна тема, каквато е пенсионирането. Дали поредната хрумка е обречена, времето ще покаже. Едно е ясно - не бива никой безотговорно да си играе с пословичното търпение на българина. Нито да забравя за гнева на мравките.

Цинично звучат прогнози за увеличаване на продължителността на живота през 2100 г. до 90 г.

След обещанията за светло бъдеще в сферата на пенсионното осигуряване, пенсиите и пенсионирането в края на 90-те години, сме свидетели как България тръгна стремглаво надолу по европейската социална стълба. Толкова надолу, че си прокопава тунел под първото стъпало и минава на минусово ниво. "Бащите" на реформите от 1999 г., от 2015 г. и пр. български пенсионни модели и моделчета, днес кротко се спотайват в очевидно очакване да бъдат забравени. Те може и да бъдат забравени, но не можем да забравим кризисния период на 2008-2009 г., когато тристълбовият модел започна да се пропуква заради отрицателната доходност на универсалните, професионалните и доброволните пенсионни фондове. И не само това. Да не забравим и кабинетите "Борисов" как за часове променяха на 180 градуса "окончателните" варианти за пенсионни модели.

Малцина се сещат, че преди да заговорят за "скъпите" български пенсии, необходимо е държавата чрез своите инструменти да осигури добър живот, здраве и възможности за образование на децата и подрастващите. Същите, които след има-няма 40-50 години ще бъдат пенсионери. Само че днешните български депутати се дърлят дали да се дава еднократна помощ от 300 лева в началото на учебната година на всички деца от II, III, IV клас. 

Днес българинът е с най-ниската заплата в ЕС, а бедността не го мотивира нито да излезе от сивия сектор, нито да декларира данъците си. Той е всепризнатият бедняк на ЕС, най-много от всички европейци доплаща за здраве, регистрира най-високо ниво на смъртност от инсулти, инфаркти, рак. 

Да, законът на Макрон въпреки масовите протести влезе в сила и минималната възраст за пенсиониране във Франция вече не е 62, а 64 г. При продължителност на живота 82,9 г. У нас мъжете вече се пенсионират на 65 г., а след някоя година - и жените. При продължителност на живота 71,9 г. Е, всеки финансов гений може да пресметне колко години ще получава пенсия българинът и колко - французинът. Разбира се, няма да споменем нито нивото на здравни грижи, нито кешовите доплащания за медицински услуги, нито дори за размера на пенсиите. Това е работа на маститите финансисти.

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 424

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 399

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 361

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ