17 Септември 2024вторник01:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Задна скорост

ЕС не допринесе с нищо за стабилизирането на стопанските основи у нас и за повишаването на качеството на живот

/ брой: 114

автор:Йонко Бонов

visibility 3181

Изборите за Европейски парламент показаха недвусмислено колко далече от останалите членки на ЕС е България. По-точно - колко голямо разминаване има между жизненоважните проблеми на българския народ и интересите на ЕС. Съотношението в избирателната активност, отчетено в проценти, е недвусмислен показател. В някои страни от Западна Европа тя премина границата от 50%, а у нас застанаха реално пред урните по-малко от 30% от хората с право да упражнят гласа си.
Някои анализатори побързаха да заявят, че българите се интересуват предимно от вътрешнопартийната борба между ГЕРБ и БСП, а идеите за бъдещето на Европейския съюз не ги интересували. Не е така. На тези избори българският народ показа, че не вярва в ползата за него от самия Европейски съюз. Какво донесе за България нейното компромисно приемане в този съюз?
Единственото, което хрумва най-напред, е това, че се отвориха границите и всеки може да си търси късмета по целия Стар континент. Стратегически погледнато, от тази свобода страната ни търпи безвъзвратно тежки загуби на най-ценния си капитал - човешкия, на най-способните си хора, с най-големи икономически перспективи. Европейският съюз не допринесе с нищо за стабилизиране на стопанските основи тук, за повишаването на стандарта и качеството на живот, за материално-битовия просперитет, за покачването на доходите, за подобряването на здравеопазването и образованието.
Една част от нашите кандидати за Европарламента, попитани какво биха могли да направят по всичките тези въпроси, очевидно не бяха подготвени за адекватни отговори. Те обясняваха, че нашите национални проблеми там нямали място. Европейският парламент се занимавал с въпросите за развитието на единна Европа. Бедността, ниските доходи, лошото качество на живот са си проблем на страната ни.
В  случая е

недопустимо да се издигат стени

между проблемите на България и идеите за просперитет на Европейския съюз. За съжаление между нас и тях неусетно са издигнати яки железобетонни стени. Нашият народ го чувства това много добре. Никакви политици, политолози, социолози, клакьори, оратори, провокатори, платени анализатори, продажни медии не могат да го заблудят. Тези невидими, но здрави отбранителни стени служат да пазят спокойствието, влиятелния и охолен живот на творците на неолибералния капитализъм - които държат в ръцете си скоростния лост на икономиката. За България те са отредили най-ниската, по-скоро задната скорост.
Българският народ добре съзнава своята обреченост, наложили му я от властта на неолибералния капитализъм. Будната част от нашия народ разбира добре, че политиците, притиснали в управленски шепи страната ни, са всъщност послушни изпълнители на волята на господарите си от Западна Европа. Тези господари диктуват и насърчават своите политически васали у нас.
Корупцията например е масов и изглеждащ непосилен за нашите управляващи проблем, сивата икономика избуява с рекордно високи нива, ниските доходи са отблъскващи, трудовата миграция се стимулира. Стотици селища, както и цели региони в южната и югоизточната част на страната - а и не само там, са обезлюдени. Правителството измисля допълнително какви ли не пречки за нормален живот, вкл. и чумни епидемии по животните. Същевременно субсидиите за селско стопанство, отпускани от ЕС, за страните от Западна Европа са 25%, но у нас си остават едва 10%. За каква пазарна икономика и конкурентоспособност може да става дума?

Българският народ е обезкръвен

Принуден да се бори като наемник за нищожна заплата в условия на галопираща инфлация, на непрекъснато обезценяване на живота му, той е удобна жертва от страна на наши и чужди грабители, наричани работодатели.
Какво носят поредните избори за европейския парламент на нашата страна? Едва ли ще допринесат с нещо така, че тя да се повдигне от дъното, в чиято тиня е заседнала. Едва ли ще подадат ръка да се оттласнем по някакъв важен икономически показател от последното поне на предпоследното място. Очевидно е, че в дневния ред за бъдещето на Европейския съюз - за подобряването на политиката на доходите например, България не е включена. Напротив, ще продължава съюзническата политика, която накърнява силно интересите ни - както беше с мащабните проекти за АЕЦ "Белене", "Южен поток" и др. Будният български народ това го разбира добре.
Вечерта след изборите отново ни поднесоха мача от вътрешното първенство между ГЕРБ и БСП.  Натрапваха ни достатъчно вкисната манджа, макар и претоплена. Борисов отново бе накичен с крила на херувим. Тежките изпарения на корупцията, на далаверите с правителствените апартаменти, уредени на занижени цени, или аферата с къщите за гости в ръцете на приближени до властта вече се бяха разсеяли. Оставки - с лопата да ги ринеш, но вместо съд, връщане на пари или имоти настъпи покайно мълчание. Шумотевицата от евроизборите постепенно заглъхва. За българския народ обаче си остава задната скорост. 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ