15 Ноември 2024петък02:51 ч.

Проф. Пламен Киров: Заблудата с референдума на ИТН

/ брой: 18

автор:Дума

visibility 744

"Ако си мислят, че с референдум ще могат да свикат ВНС, са изпаднали в дълбоко заблуждение. Глава 9 от Конституцията е категорична, че за да се свика ВНС, трябва да има решение на парламента". Това коментира пред БНР конституционалистът проф. Пламен Киров по повод подготвяния от ИТН референдум за свикване на Велико Народно събрание. Експертът обясни: "Това решение се взема, след като в НС е внесен законопроект за изменение и допълнение на Конституцията, който влиза в компетентността на ВНС. Този законопроект не се внася от инициативен комитет, а от не по-малко от половината народни представители или от президента на България. Едва при внесен такъв законопроект парламентът може да го обсъди, като срокът е разтегнат - не по-малко от два месеца и не по-късно от пет месеца от внасянето. И тогава, ако парламентът гласува с квалифицирано мнозинство от две трети, може да се стигне до избори за ВНС, при което парламентът, взел решение за това, се разпуска."

"400-те депутати от ВНС ще се произнесат по законопроекта, но това не значи, че са длъжни да променят формата на държавно управление", категоричен е Киров. "ВНС самостоятелно преценява дали да се направи тази стъпка - това зависи от политическите сили, представени във ВНС, които трябва да гласуват с мнозинство от две трети, на три четения, за да бъде променена Конституцията за формата на държавно управление", обясни проф. Киров.

По думите му инициаторите на референдума могат да го организират, правили са го веднъж. "Ако избирателите се активизират и се произнесат масово с "да" за президентска република, примерно 60-70%, от този вот на избирателите на референдума не следва корекция на формата на управление в страната. Инициаторите със сигурност са наясно с това. По-скоро ми се струва, че това е политическа акция, свързана вероятно с предстоящите избори за НС. Но това е легитимна цел, която би могла да бъде преследвана и с тези средства. Нека да проведат референдум, но не бива гражданите да си мислят, че като гласуват на референдума, страната ще стане автоматично президентска република", допълни проф. Пламен Киров.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ